Beat Cop, başarılı Pixel Art oyunlarından yalnızca bir tanesi gözükebilir ama onda daha çok iş var…

80’li Yılların Sokaklarında Bir Polis.

Polisiye dizileri… Ne kadar severdik değil mi? Ne kadar seyretsek sıkılmaz ve seyretmeye devam ederdik. Halen de seyrediyoruz ve yine eskisi gibi eğleniyoruz. 80’li yıllarda çıkanlardan tutun da günümüz camiasında çıkan polisiye dizilerine kadar hepsi bizi bir şekilde çekmeyi başarıyor. İşte Beat Cop tam da bunun üzerine kurulmuş bir oyun. 80’li yıllarda geçen bir polisiye oyunu…

Hikaye ve Atmosfer

Jack Kelly, dedektif olarak hayatını sürdüren beri. Fakat bir akşam yaşananlardan sonra işler gerçekten karışıyor. Bir elmas soygununda Kelly, birini öldürüyor bununla kalmayıp çalınan elmaslardan o sorumlu tutuluyor. Bu yüzden hayatı alt üst oluyor ve görevden alınıyor ve bir sokakta çaylak bir polis memuru olarak göreve başlıyor.

Oyunun atmosferine bakacak olursak oyun, sadece size odaklı değil. Etrafınızda bir sürü olaylar gerçekleşiyor. Park yerinden çıkan veya park eden arabalar, siz trafik cezası keserken size rüşvet teklif edenler, Afrikalı çeteler, ara sokaklardaki kavgalardan tutun Beat Cop‘ın dünyasında yaşanan bir çok şey var.

Grafikler ve Harita

Beat Cop, görüldüğü üzere Pixel Art bir oyun. Haliyle günümüzdeki oyunların grafiklerine benzemiyor fakat Pixel Art olmasına bakıp oyunu oynamamazlık yapmayın. Ne kadar Pixel Art olsa bile eğer bu oyun günümüzdeki oyunların grafikleri gibi olsaydı size bu kadar zevk vermezdi çünkü Pixel Art olması, ona ayrı bir hava ve ayrı bir sıcaklık katıyor. Ayriyeten şunu da ilave edeyim oyunda gölgeler bile var yani bu da ne kadar özen gösterildiğini ortaya koyuyor.

Oyunun haritasına bakacak olursak ne kadar kaliteli iş yapıldığını fark edeceksiniz. Dükkanların önü, sokak aralarındaki çöp kutuları ve acil kaçış merdivenleri, telefon kulübeleri, arabalara bulaşan çamurlar ve hatta arabaların egzozundan çıkan buharlar bile yapılmış.

Sesler ve Müzikler

Oyun hızlı ve akışkan olduğu için haliyle kendinizi araba seslerinin ortasında bulabiliyorsunuz. Arabasını park edenlerin kapıyı kapattığında çıkan kapıyı kapatma sesi, trafik sıkıştığında arkadan gelen korna seslerine kadar tutun kendinizi gerçekten orada hissedebilirsiniz.

İşte yangın çıkmış bir ev…

Müzikler ise konuya uygun şekilde hazırlanmış. Yani olay örgüsünde şarkı çaldığı zaman duruma göre şarkı ritmi değişiyor. Ayrıca hep aynı şekilde ilerlemiyor. Kimi zaman durgunlaşıyor, kimi zaman ise hareketli bir hal alıyor.

Karar

Beat Cop, gerçekten çok başarılı bir oyun olmuş. Pixel Crow, gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Fakat Pixel modellemelerin çeşidi az olduğundan tekrarlanmış modellemeler görünce insanın canını sıkabiliyor. Daha çok çeşit ve modelleme olsaydı daha iyi olabilirdi. Onun dışında pek bir sorun yok.

Evet, Beat Cop gerek Pixel grafikleri, gerek bizlere 80’li yılları hatırlattığı için kesinlikle satın alıp, oynamanız gereken bir oyun. Unutmadan Beat Cop, artık Tükçe destekliyor. Oyunu Steam üzerinden 24 TL’ye satın alabileceğinizi unutmayın. Buraya tıklayarak oyunun Steam adresine gidebilirsiniz!

Peki siz Beat Cop’ı nasıl buldunuz?