Beholder inceleme

Last updated:

Beholder ile oyun piyasasına yeni bir soluk geliyor…

Warm Lamp Games tarafından geliştirilen ve Alawar Entertainment tarafından yayınlanan Beholder‘a hoş geldiniz! Yakın zamanda bitirdiğim bir oyun olmakla beraber, oyunu oynayan kişilerden daha farklı kararlar vererek oyunda değişik olayların yaşanabildiğini fark etmemle beraber oyun çok daha zevkli hale geldi.

Bununla kalmayıp, üstüne Blissful Sleep adında indirilebilir bir içerik çıkartılması ile beraber, oyunun başında gördüğümüz ve polisler tarafından dövülen eski apartman yöneticisi Hector‘un neler yaşadığını da görebiliyoruz. Ve işte karşınızda Beholder!

Yeni Apartman Yöneticisine Hoş Geldin Diyelim

Karakterimiz Carl Stein ve ailesi, eski apartman yöneticisi Hector‘un gitmesi ile beraber -ki, neden gittiğini veya ne olduğunu Blissful Sleep indirilebilir içeriğinde anlayabilirsiniz- yeni apartman yöneticisi olarak getiriliyor. Yeni apartman yöneticisi olarak kiracılar ile tanışmalı, istediklerini sormalı, evlerine girip araştırma yapmalı ve evlerine kamera yerleştirmeliyiz. Bu her ne kadar korkunç olsa ve özel hayatın gizliliğini sıfıra indirse bile yapmak zorundayız.

Atmosferin nasıl olduğuna oyun içerisinde pek dikkat etmeyeceğinizi düşünüyorum. Zira, o kadar şey arasında arka taraflara bakmak için pek zamanınız olmuyor ama benim vardı. Yakınlaştırıp baktığımda binanın arka kısımlarına önem verildiğini fark ettim. Ayriyeten, dairelerin iç kısımları gayet özenle yapılmış fakat her daire için ayrı tasarım yapılması, çok daha iyi sonuçlar doğurabilirdi…

Sevimli ve Hoş Karikatüristik Grafikler

Beholder, nedense bana This War of Mine‘ı hatırlatıyor. Bu yüzden belki de oyunu çok daha fazla sevdim. Beholder, hoş ve tatlı grafiklere sahip. Karikatüristik bir hava veriyor. Bu da oyuna artı olarak geri dönüyor. Zaten, bu tür bir oyunda daha üstün ve daha iyi grafiklere hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Oyunlarda aslında, iyi grafik olmasını pek umursamıyorum. Bu tür veya Pixel grafikler beni cezbediyor. Bu benim kişisel görüşüm. Peki siz oyunda nasıl grafikler olmasını istersiniz? İncelemeyi bitirdikten sonra yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Oyunun haritası gayet basit. 6 ve zemin kat olmak üzere 7 adet tasarlanmış daire, basit bir çevre ve basit bir yol. Az şey ile çok şey başarmak bu olsa gerek. Harita gayet yeterli olmuş. Daha fazla şey eklenmesine hiç lüzum yok. Yapımcı, sınırı tam olarak oturtabilmiş. Başarılı…

Atmosfere Tam Uyan Müzikler

Ben genellikle bir oyunda bu tür şarkılar beklemem. Çoğu oyunda istemediğim şarkılar tam gitse de, Beholder dahil, bu oyunun müziklerini beğenmedim. Evet, atmosfere ve haritaya tam uymuş müzikler mevcut. Bu konuda başarılı bir iş çıkarmış yapımcı fakat ben bu tür müzikleri sevmediğim için buradan yarım puan kıracağım.

Sesler konusunda işler değişiyor. Eğer evlere kamera taktı ve olabilecek en yakın şekilde bakıyorsanız yapılan eylemlerin seslerini duyabilirsiniz. Fakat, eğer kamera uzakta ise sesleri duyamazsınız. Bu da hoş bir ayrıntı olmuş…

Karar

Beholder, içinde barındırdığı her şey ile kesinlikle oynamanız gereken harika bir oyun olmuş. Ayriyeten, son güncellemeler ile oyuna Türkçe dil seçeneği eklendiğini düşünürsek, hiç düşünmeden almanızı tavsiye ederiz.

Oyuna 10 üzerinden 8 puan veriyorum. Şimdilik görüşmek üzere, iyi oyunlar!

Daha Fazla İçerik
Overwatch
The Shanghai Dragons, Overwatch League 2019 maçlarında ilk defa kazandı