CS2D İnceleme

Last updated:

Yılların efsanesi olan Counter-Strike serisini birde 2D boyutunda anlatalım. İşte karşınızda 2004 yapımı CS2D incelemesi. Oyun, 2004 yapımı olmasına rağmen Steam üzerinde ilk defa gösterildi ve “Popüler Oyunlar” listesi içerisinde bulunuyor.

Unreal Software tarafından geliştirilen CS2D, resmi olarak 24 Aralık 2004 tarihinde piyasaya sunulmuş. Ne gariptir ki oyunu ilk defa görüyorum ve Steam üzerinde “Popüler Oyunlar” listesinde yer alıyor. Oyunu kısaca özetlemek gerekirse; Counter-Strike 1.6’nın 2 boyutlu yani havadan kontrollü versiyonu.

CS2D’nin en güzel yanlarından birisi; hem ücretsiz hem de çoklu oyunculu ve arkadaşlarınızla oynayabiliyor olmanız. Galiba bu sayede “Popüler Oyunlar” listesine girmeyi başardı.

CS2D’ye yakından bakalım!

Biraz öncede bahsettiğim gibi; oyun ücretsiz ve çoklu oyunculu desteği de mevcut. Yanı sıra tek oynama seçeneğiniz de bulunuyor. Ayrıca topluluk sunucuları adı verdiğimiz oyuncuların kendi sunucularını açma desteği de CS2D platformunda bulunmakta.

İlk olarak oyunun dosya boyutu oldukça az ve normal düzeyde bir internetiniz var ise 1 dakika içerisinde inebilir. Dosya boyutu yaklaşık olarak 21 MB. Steam üzerinden indirdikten sonra herhangi bir ek indirme bulunmuyor.

Oyun dilinde Türkçe dili mevcut. Oyuna girdikten sonra sağ alt köşeden değiştirebilirsiniz. Oyuna girince arayüzde Counter-Strike 1.6 havası bizleri karşılıyor. Burada hoşuma giden şey imlecin nişancı şeklinde olması. Ardından “Yeni Oyun” kısmına tıklayarak oyuna daha da yakın bakalım.

Oyun içerisinde Counter-Strike’dan bildiğimiz oldukça fazla harita var. Yanı sıra CS2D’nin kendi geliştirdiği haritalarda oyunda mevcut. Bu arayüz kısmından kuracağınız oyunun ayarlarını yapabilirsiniz. Evet, oyuna geçelim.

Yanda çıkan takım animasyonları çok tatlı duruyor. Ayrıca dönmeleri, ayrı bir hava katmış! Takımınızı seçin ve takımı seçtikten sonrada karakterinizi seçin. Teröristlerde ve Anti-Teröristlerde 4’er karakter mevcut. Counter-Strike’dan bildiğimiz efsanevi karakterler CS2D’ye bu şekilde yansıtılmış.

İlk oyuna başladığınızda kasma olabilir. Bunun sebebi haritanın kusursuz bir biçimde yüklenmesi. Merak etmeyin, uzun süren bir kasma değil. Yaklaşık 5 saniye (daha az da olabilir) kasma oluyor. Silah almak için bildiğimiz “B” tuşuna basın.

Bu kısımda ister otomatik olarak satın alabiliyorsunuz isterseniz siz kendi seçtiğiniz silahları alabiliyorsunuz. Counter-Strike mantığı ile aynı mantık. Bazı silahlar oyun içerisinde yok. Gelecek güncelleme ile yeni silahlar gelebilir veya güncelleme gelmeyebilir. Buna dair bir bilgimiz yok.

Silahların piksel olması ve altlarında bilgilerinin yazması ayrı bir güzellik katmış. Ayrıca belirtelim; oyunda bıçak, bomba (C4) mevcut. Merminiz bitince otomatik bir şekilde şarjör doluyor. Nişancı tüfeklerinde sağ tık yapınca yine 2 boyutlu görüntü ile nişan almanızı sağlıyor.

Birazda kontrollere bakalım! Yoksa nasıl oynayacağız?

“F” tuşu ile fener yakabiliyorsunuz. Yürüme “W,S,A,D” tuşları, sessiz yürüme “SHIFT” , şarjör değiştirme “R”, oylama tablosu “V”, silah satın alım menüsü “B”, takım seçme menüsü “M”, konsolu açma “Ç”, cephaneyi fullemek “.” (nokta), yere silah bırakma “G”, silah değiştirme “Q”, spray “T”, açık sohbet “Y”, takım sohbeti “U”, radyo mesajı “I”, grup radyo mesajı “O”, rapor radyo mesajı “P” tuşlarından oluşmakta.

Yaklaşık olarak C4 bomba, 5 saniye içerisinde kuruluyor. Patlama süresi ise 35 saniyeden oluşuyor. İmha etme süresi de 5 saniye. Ayrıca oyunda sizde göreceksiniz C4 bombasının patlama efektleri oldukça güzel.

Silah sesleri, arayüz sesleri (seslendirme), alt tarafta oyuncunun durumu fazlasıyla Counter-Strike’a benzetilmiş. Ayrıca 1.6 sürümünden bildiğimiz oyun içi takma adı ve spray rengi değiştirme de CS2D içerisinde mevcut.

Grafik ayarlarından korkmayın! Eski bilgisayarı olan arkadaşlara sesleniyorum. Yaklaşık 8 senelik bir bilgisayarda “Ultra” ayarda 20 FPS görebilirsiniz. “Ultra” ayarını daha düşük seviyelere alarak daha fazla FPS değeri görebilirsiniz.

Steam üzerinden CS2D’yi indirmek için buraya tıklayın!

Sonuç olarak: arkadaşlarınız ile vakit geçirmek için güzel bir oyun, sistemi kötü olan bilgisayarlar için güzel bir oyun. Ben bu oyunu 10 üzerinden değerlendirecek olur isem 8/10 verirdim. Bazı eksiklikleri var, tam ekran değil. Sizlerinde değerlendirmelerini yorumlardan bekliyoruz. Şimdiden iyi oyunlar!

 

 

Daha Fazla İçerik
PES 2020
EURO 2020, şimdi PES 2020’de!