James Donkey 325RS İnceleme

Son güncelleme:

Çoğu oyuncunun ilk göz ağrı olan SGM X7 faresinden sıkılarak uzun arayışlar ve araştırmalar sonucu satın aldığım James Donkey’in 325RS faresinin inceleme konusuyla karşınızdayım. Bu incelememizin kullanıcı deneyimi ağırlıklı olacağını belirteyim. Ayrıca bu inceleme sonrasında James Donkey 325RS’ye dair aklınızda takılan hiçbir sorunun olmayacağının da garantisini incelemenin başında veriyor, çok para ödemeden, kaliteli bir fareye sahip olmak isteyenler için ilaç gibi gelecek olan incelememizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

james donkey 325rs gri lazer 7200dpi programlanabilir 7 tus rgb 1443241471941402-oyunpat

James Donkey , ülkenin en büyük ticaret merkezi olan Shenzhen şehrinde bir başka Çinli şirketten geliyor. 2014 yılında kurulan James Donkey, günümüzde oyunculara yönelik ekipmanlar üretiyor, geliştiriyor. Firmanın tüm ürünleri kendi fabrikalarında üretiliyor ancak üçüncü taraflar için James Donkey, OEM hizmeti sunuyor.

Eylül 2016’da James Donkey tarafından piyasaya sürülen James Donkey 325RS faresi, lazer sensörüne sahiptir. Farede kullanılan bu lazerr sensör modeli ise Avago ADNS-3050. Ayrıca farenin PIXART PMW3330 sensörüne sahip olmasıda  performansı bir hayli arttırıyor diyebiliriz.

img2-oyunpat

James Donkey 325RS ve James Donkey 325,  tamamen birbirlerinden farklı farelerdir. Fareler, farklı optik sensörlere ve farklı lazer sensörlerine sahipler.

Tasarım

James Donkey 325’in aksine James Donkey 325RS, tek renk seçeneği ile satışa sürülüyor. Fakat bu tek renk seçeneği olan gri renk fareyi çok asil gösteriyor diyebilirim. Firma, fare tasarımında gerçekten harika iş çıkartmış. Farede toplam 7 tuş bulunuyor.

img7-oyunpat

Elinizin fareye tam olarak oturduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra tasarımda en çok ilgimi çeken şeylerden birisi ise, farenin altının tamamen metalden yapılmış olması. Farenin içinden neden mousepad çıkmıyor diye düşünmenize pek gerek yok. Çünkü mousepade gerek bile yok. Daha önce kullandığım farelerin hiçbirinin altı metal değildi ve hep mousepad kullanarak farenin daha etkili olmasını sağlıyordum. Fakat bu farede herhangi bir mousepad ihtiyacı duymadım. Farenin altının tamamen metalden yapılmış olması fareye çok yumuşak bir kayma sağlıyor. Tasarımdaki en büyük artılardan birisi hiç şüphesiz ki bu olsa gerek.

img1-oyunpat

Tüm bunlara ek olarak faremizde RGB aydınlatmalı “325 James Donkey Naturalborn Player” logosu bulunuyor. Dilediğiniz renge bürüyebildiğiniz bu logo farenin tasarımına cuk diye oturmuş vaziyette. 125 gram ağırlığında farede, James Donkey logosunun hemen üst tarafında DPI göstergesi bulunuyor. Oldukça sade ve şık olan bu DPI göstergesi benim ilgimi gerçekten çok çekti. Ara sıra DPI arttırarak oradaki renk değişimini izlemiyor değilim.

james donkey 325rs gri lazer 7200dpi programlanabilir 7 tus rgb 1141843752137581-oyunpat

Farenin tasarımndan bahsedip, kutu tasarımından bahsetmeyecek değiliz, öyle değil mi? Ürün elime ulaştığında kutunun tasarımı beni benden aldı. Ürünün kutusunun tasarımı bile bizden tam puanı hak etti.

Teknik Özellikler

Üretici tarafından sağlanan özellikler:

  • Fare Boyutu: 133,8 x 73,4 x 41,8 mm
  • Fare Ağırlığı: 125g
  • DPI: 1000/2000/3600/7200 dpi
  • Yoklama oranı: 125/250/333/500 / 1000Hz
  • RGB Aydınlatma
  • 7 düğme
  • Hızlanma: 20G’ye kadar ivmelenme
  • 1.8m kırılmaz örgülü kablo

Performans

İncelememizde belkide en çok merak edilen noktalarından birisine geldik: James Donkey 325RS faremizin performansı. Eğer sizlerde çoğu oyuncuların kullandığı SGM X7 faresinden sıkıldıysanız ve fiyat & performans faresi arıyorsanız kesinlikle bu ürünü tavsiye ediyorum. Farenin hem verdiği hissiyat çok güzel hem de altınızda 7200 DPI var.

img7-oyunpat

Farenin tıklama hassasiyeti oldukça güzel. Anında etkiye tepki olarak karşılık bulduğunuz farenin tıklama sesi de rahatsız edici değil. 325RS ortalama bir tıklama sesine sahip.

Farenin 7 adet tuş içermekte olduğunu incelememiz boyunca defalarca dile getirmiştik. Bu tuşlar arasında elbetteki ayarlanabilir makro tuşları da bulunuyor. “Peki bu makro tuşlarını nasıl ayarlayacağız?” diye soracak olursanız hemen bir sonraki kısım olan “Yazılım” kısmında bunu detaylarıyla ele alacağız.

Yazılım

Yazılım kısmına giriş yapmadan önce, farenin yazılımını bulamayanlar için, farenin yazılımını hemen buradan indirebilirsiniz. 

Marka yazılımı, hayatım boyunca şimdiye kadar gördüğüm en korkunç programlama kodları organizasyonu  olduğunu söylebilirim. Bunu bilgisayarınızdan indirmekten kaçının, 325RS’yi bu yazılım olmadan kullanmak en iyisidir. Fakat fareyi tam anlamıyla kullanmak istiyorsanız, ne yazık ki bu korkunç programı kullanmak zorundasınız. Yazılım konusunda James Donkey firmasının daha çok yolu var.

Nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmek isterseniz, yazılımı açar açmaz bir şarkı çalmaya başlar ve bağlayan bir otomobil motorunun ses efekti kulaklarınıza tecavüz eder. Tüm bunlardan sonra farenizi markalı ürünlerin listesinde aramalısınız.

software 1-oyunpat

Ürünü bulduktan sonra cihazı ekle seçeneğine tıklıyoruz ve cihazımız solda beliriyor. Üstüne tıkladığımızda ise aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.

software 2-oyunpat

Buradan farenin renklendirmesini, renk efektlerini, DPI’ı, kaydırma hızı gibi birçok şeyi yapılandırabiliyorsunuz. Ayrıca tuşlara göre makrolar da ayarlama şansınız mevcut. Fakat yeni olan bu yazılımın daha çok yolu var.

Oyunpat, Türkiye’nin önde gelen oyun içerik platformlarından biridir. Temelinde, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri, testleri, listeleri, sistem gereksinimleri başta olmak üzere çeşitli oyun içerikleri üreten bir içerik sitesiyiz. Fakat, Türkiye’nin en prestijli oyun forumu ve bunun yanı sıra Vadi, Sözlük, Hata gibi çeşitli platformları da içinde barındıran, oyuncu dostu bir platformdur.

Daha Fazla İçerik
Ubisoft gTV
Ubisoft, gTV adıyla kendi İngiltere kanalını açıyor