Mert “Masivakays” Deniz ile METU GEEX üzerine

Last updated:

Sitemizde uzun bir süredir Röportaj konusu ile ilgili çalışmalarımız sürüyordu. Bundan böyle oyun haberleri, listeleri, incelemeleri ve bunlar gibi oyun içeriklerinin yanı sıra oyun piyasasının önemli isimleri ile de çeşitli röportajlar yapacağımızı duyurmaktan ötürü oldukça mutluyuz.

Bildiğiniz üzere 9-10 Mart tarihlerinde Ankara ODTÜ’de büyük bir oyun fuarı & etkinliği bizleri bekliyor. Bu etkinlik ile  ilgili tüm detayları zaten bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise etkinliğin ve ODTÜ Elektronik Sporlar Topluluğu’başkanı Mert Deniz konuğumuz.

 • Merhabalar, kullanıcılarımızın ve ziyaretçilerimizin sizleri tanıması açısından bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ismim Mert Deniz, ODTÜ Elektronik Sporlar Topluluğu’nun başkanıyım. Aynı zamanda Makina Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim.

 • Sanırım Metu E-Sports’un kurucususunuz. Bizlere Metu E-Sports hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Nedir bu Metu E-Sports, hedefleri nelerdir vs?

Topluluk oldukça köklü sayılır aslında, kurucusu ben değilim bu yüzden. METU Esports bizim topluluğumuzun ingilizcesi. Topluluk Türkiye’deki ilk üniversite espor topluluğu olma ünvanına sahiptir ve 2012 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 1500’ün üzerinde öğrenciyi barındırmakla beraber birçok oyunda turnuva ve etkinlikler düzenlemektedir.

 • ODTÜ Elektronik Sporlar Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olmak ne gibi avantajlar ve dezavantajlar sağlıyor bizi kısaca bilgilendirir misin

Üniversitede bir topluluğun başında olmak önemli diyebilirim, çünkü insanlara hitap ediyorsunuz ve bu insanlar sizinle, çalışmalarınızla ilgili beklentiye giriyorlar. Bu beklentileri karşılamak, topluluğu bir üst seviyeye taşımak ve yeni içerikler üretmek için sürekli bir uğraş içerisindeyim, ekibim de bana yardımcı oluyor tabii.

 • Ülkemizin oyun sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ülkemiz, oyun sektörüne gerekli ilgiyi gösteriyor mu?

Oyun sektöründen ziyade üniversitelerdeki oyunculara, oyun topluluklarına karşı olan tutumu değerlendirebilirim sanırım. Üniversite toplulukları bence espor için büyük önem taşıyor, hem içerik üretmesi bakımından, hem profesyonel arenalara oyuncu çıkartması yönünden, hem de bünyesindeki büyük kitleler sebebiyle sahip olduğu reklam potansiyelinden ötürü. Ancak, tüm bunlara rağmen espor ve oyun sektörünün gerekli ilgiyi, desteği gösterdiğini düşünmüyorum. Tabii bu konuda bizlerin de yanlışları bulunmakta.

 • Geçtiğimiz senenin Nisan ayında Türkiye’de bir E-Spor Federasyonu kuruldu. TESFED hakkında düşünceleriniz nelerdir, sizce TESFED biraz geç mi kuruldu?

TESFED aslında Haziran 2018’de kuruldu, hala da yapılanma sürecinde. METU GEEX etkinliğini planlarken kendileriyle stratejik birliktelik yürüttüğümüz için, hem onların hem de bizlerin önünde uzun ve çetin bir yol olduğunu söyleyebilirim. Federasyon geç kurulmadı çünkü zaten pasif halde duran bir kurumdu diye biliyorum, ancak aktif hale gelmesi için evet geç kalınmış olabilir.

 • Neden Metu Geex fuarını gerçekleştirme gereğini duydunuz, bu projeyi başlatmanızdaki en önemli faktör neydi?

Ankara’da yeterince etkinlik düzenlendiğini düşünmüyorduk, bunun haricinde okulumuzda da bu etkinliğin içerdiği kısımları barındıran büyük bir etkinlik yoktu. Aslında başlarken çok fazla unsuru bir araya getirmeyi planlamıştık ancak ilk kez böyle bir organizasyona başladığımız için bazı kısımları törpülemek zorunda kaldık, bizler de bu proje esnasında birçok tecrübe kazandık diyebilirim.

 • Evet, METU GEEX’in başlamasına 1 haftadan daha kısa bir süre var. Ziyaretçilerimize ve kullanıcılarımıza kısaca METU GEEX’ten bahseder misiniz?

GEEX’in açılımı oyun ve elektronik eğlence fuarı aslında, ancak fuar kısmının etkinlikte geride kalacağını, sahne alacak influencerların ve üniversiteler arası turnuvaların ön planda olacağını söyleyebilirim. Bir üniversite topluluğu olarak ilk kez böyle bir etkinlik düzenliyoruz ve eksiklerimiz olacak. Ancak bu etkinliği tamamlayıp daha iyisini, daha büyüğünü çıkartmak için hemen çalışmaya başlayacağız.

 • Peki METU GEEX’teki asıl hedefler neler? Sizce bu hedeflere ulaşabilecek misiniz?

En temel hedefimiz üniversiteler, yukarıda da bahsettiğim gibi üniversitelerin espor topluluklarına, kitlelerine gereken önemin verildiğini düşünmüyoruz, bu sebeple de resmi kurumlarla işbirliği yapıp ilk kez resmi olarak espor turnuvalarını düzenliyoruz. Bu Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek bir durum. Tüm üniversitelerin de desteğiyle, gereken önemin verilmesi konusunda en azından bir  başlangıç yapacağımıza inanıyorum.

 • METU GEEX fuarının seneye de gerçekleştirilmesi hedefleniyor mu peki?

Kesinlikle evet, ancak gelecek yılki etkinliği ziyaretçilerin daha aktif olabileceği bir konseptte yapmak isteriz, bunun haricinde çok farklı sektörlerden firmalarla işbirliği yaparak espor dünyasına yeni bakış açıları katmak istiyoruz. Bununla ilgili daha fazla spoiler vermeyeyim 🙂

 • Metu Geex fuarını oluşturmak için zorlu bir süreçten geçtiniz, bu süreç içerisinde en çok ne gibi sorunlarla karşı karşıya kaldınız biraz bahseder misiniz?

Okul içerisindeki resmi işlemleri çözmek bizi oldukça zorladı, genel olarak okulumuzdaki öğrenci topluluklarının ileride büyük sıkıntılar yaşayacağı bir durum söz konusu. Hatta bu sebeple birçok firmayla görüşmelerde sıkıntı yaşadık diyebilirim. Bunun haricinde ilk kez düzenlenecek bir etkinliğe destek bulmanız, özellikle günümüz ekonomik şartlarında oldukça zor oldu.

 • Bundan önce yer almış olduğunuz bu kadar kapsamlı, bu kadardan kastımız METU GEEX gibi büyük bir oyuncu kitlesine – hitap eden, projeler var mıydı? Sizleri nasıl bir sonuca yönelttiler?

Organizasyonunda direkt olarak yer aldığım bir etkinlik olmadı, ancak yıllardır düzenlenen METUCON’da ekibim yer alıyordu son yıllarda. Bu sebeple kendi etkinliğimizin bir kısmında oldukça tecrübeli olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak yine de geliştirmemiz gereken çok şey olacak METU GEEX sonrasında.

 • Türk oyun sektörünü buluşturacak olan bu etkinliğin iyi geçmesi dileğiyle diğer soruma geçiyorum, son zamanlarda çok güçlü bir çıkış yapan Apex Legends hakkında düşünceleriniz nedir?

Apex Legends cidden fırtına gibi bir giriş yaptı, ancak son günlerde çok fazla hile kullanan oyuncunun olduğunu görüyorum sosyal medyada. Bu maalesef birçok oyunun problemi. Yine de diğer Battle Royale oyunların artık büyük bir rakibi var diyebiliriz sanırım.

 • Metu E-Spor olarak Apex Legends ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Bizim için önemli olan oyunun turnuvasını çıkartmak için gerekli erişime sahip olmak, bünyemizde 100’e yakın Apex sevdalısı arkadaşımız var ve ileride mutlaka bir çalışma yapacağız.

 • Üniversite E-Spor liglerinin, oyunculara ve üniversite öğrencilerine ne gibi bir faydası faydası oluyor? Bu ligler dahilinde oyuncular kendilerine profesyonel bir kariyer yaratma fırsatı bulabilirler mi?

Kesinlikle bulabilirler, buna en net örneği Bahçeşehir Üniversitesi’ni gösterebiliriz. Profesyonel kulüplere oyuncu çıkartıyorlar ve güzel bir yapı kurdular. Bunun haricinde üniversitelerdeki esporcular resmi etkinliklerde üniversiteler tarafından maddi ve manevi destek alacaklar.

 • E-Spora karşı ilgisi olan kişilere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir, sizce sıfırdan nasıl bir E-Spor kariyeri kurulabilir?

Aklındaki projeleri hayata geçirmek isteyen yaratıcı gençlerimize verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

 • Oyunpat projesi hakkında düşünceleriniz neler? Sitemizi ve tüm diğer çalışmalarımız hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gelişmekte olan bir ekip olduğunuzu görüyoruz ekip olarak, sizleri etkinliğimiz sonrasında da desteklemek, sizlerin de yardımlarını görmek isteriz. Sizlere başarılar dilerim.

 • Bu röportaj için sizlere çok teşekkür ediyor ve bütün oyuncuları 9-10 Mart’ta METU GEEX fuarına davet ediyoruz. Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ben de herkesi METU GEEX’te bizimle birlikte bu heyecanı yaşamaya davet ediyor ve sizlere teşekkür ediyorum.

 • Asıl biz teşekkür ederiz. 
 1. Bir sonraki röportajı kimle yapmayı planlıyorsunuz? Ve bir seri şeklinde mi gideceksiniz günü vs olacak mı

  1. Merhabalar,
   Şu anda çeşitli sistemler geliştirdiğimizden ötürü röportaj konusunda pek bir çalışmamız olduğunu söyleyemeyiz. Röportaj konusunu Nisan ayında her hafta 1 konuk alarak işlemeyi düşünüyoruz. Twitch yayıncıları, youtube kanal sahipleri ve oyun dünyasından popüler isimlerle çeşitli konular hakkında sohbet edeceğimiz bir içerik planımız var, hayırlısı. Daha fazla oyun haberleri ve röportajlar için, beklemede kalın.

   Sevgiler,

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İçerik
Overwatch
İşte karşınızda yepyeni Overwatch skinleri