PlayStation 4 Pro grafik iyileştirme geliyor

PlayStation 4 için gelecek Sony 5.5 sürümü yazılım güncellemesinin yanı sıra, 4K televizyonlarda olmayan PlayStation 4 Pro sahipleri önemli bir grafik geliştirme alıyor. PlayStation 4 Pro konsolları yakında ekstra gücünü 4K olmayan ekranlar için kullanabilecek ve 1080p çözünürlük çıktığında SSAA’yı zorlayabilecek. Bu, kullanıcıların elle etkinleştirmesi gereken bir seçenek olacaktır ve çoğunlukla olumlu sonuçlar alınarak harekete geçirilmiştir.

SSAA, oyunun daha yüksek bir çözünürlüğe dönüştürülmesini ve daha sonra bunun uygun ekran çözünürlüğüne uyacak şekilde küçültülmesini sağlayan bir anti-aliasing biçimidir. Aslında daha ince bir görüntünün küçülen bir halini alıyor olduğunuzdan, sonuç daha bulanık bir resimdir. Eurogamer’in dijital dökümhanesine göre PlayStation 4 Pro, 4K ekrana bağlıymış gibi hareket edecek ve geliştirilmiş görüntüyü 1080p’ye düşürmek için çalışıyor. 1080p ekranlarda avantajlar sunan birkaç oyun olmasına rağmen, bazı oyunlar (Metal Gear Solid V: Phantom Pain gibi) 1080p kullanıcısının herhangi bir PlayStation 4 Pro avantajına erişmesini engelleyecek.

Digital Foundry bunu teste koydu ve bazı erken sonuçları topladı. Bir örnek olarak ise Assassin’s Creed: The Ezio Collection, şu anda 1080p için kendisini kilitlemek yerine 1080p için 4K görüntüsünü üstlenmesi verilebilir. Oyun çözünürlük ne olursa olsun kilitli bir 30 FPS’de çalışır, bu nedenle 4K olmayan oyuncular için bir miktar fayda var. Remastered’in Sonu, 1080p kullanıcılarına yalnızca 60 FPS iyileştirme sunmak yerine süper örnekleme seçeneği sunuyor. Tabi bunları ikisini birden kullanamıyorsunuz.

PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro grafik iyileştirme geliyor

Bunlar tüm oyunlar için mükemmel bir çözüm değildir. Örneğin, The Last Guardian, 1080p’de kararlı bir 30 FPS sunar; 4K artırma ise çerçeve düşüşlerinin yaklaşık 20 FPS’ye neden olabilir. PlayStation 4 Pro supersampling, esas olarak Pro-enhanced çözünürlüğü taklit ediyor. Bu nedenle olası çerçeve düşmeleri de tercüme eder. Call of Duty için de aynı şey geçerli. Black Ops 3, frame’lerin çözünürlükte daha iyi olduğu bir oyun; 4K seçeneği 1080p’de olduğu gibi kararlı bir çerçeve oluşturmaz.

Unutmayın ki oyunların hala belirli PlayStation 4 Pro geliştirmelerine tabidir. 5.5 bellenim güncellemesi basitçe 4K kullanıcılarının elde ettiği ancak 1080p’de antialiasing şeklinde daha ince görüntü kalitesine erişmenizi sağlar. İşe yarayıp devam edip etmediğini oyun bazında göreceksiniz, ancak sonuçta PlayStation 4 Pro kullanıcıları kullandıkları ekrana bakılmaksızın daha fazla seçeneğe sahip olacaklardır. PlayStation 4’teki Bellenim 5.5 şu an için beta test aşamasında bulunuyor. Son sürümün ne zaman piyasaya çıktığına dair bir bilgi yok.

 

Daha Fazla İçerik
Alan Wake
Alan Wake yayıncılık hakları Remedy’e geri döndü