Ünlü Twitch yayıncısı Shroud, artık Mixer’da

Michael “Shroud” Grzesiek, Amazon’un akış hizmeti olan Twitch’ten Microsoft’un Mixer platformuna geçti. Hatırlayacak olursanız, geçtiğimiz aylarda dünyanın en çok izlenen yayıncısı Ninja’da Twitch’ten Mixer’a geçmişti.

Eski bir profesyonel Counter-Strike: Global Offensive oyuncusu olan Grzesiek dün Twitter’da duyuru yaptı. İlk yayınını da Mixer üzerinden gerçekleştirmiş olan Shroud, duyuru videosunda bir başka popüler yayıncı Ninja ile aynı adımları izleyerek “hamle yaptığı” şakasını da yaptı.

Tyler “Ninja” Blevins, bu yılın başlarında sadece Mixer’da yayın yapmak için Twitch’teki evinden ayrıldı ve canlı yayın dünyasını salladı. Hem Grzesiek hem de Blevins, oyun dünyasının en çok izlenen yayıncılardan ikisidir ve ikisi de profesyonel oyunculuktan emekli olduktan sonra Twitch yayınları yapıyorlardı. (Ninja, battle royale oyunlarına geçmeden önce eski bir Halo tutkunuydu.) Blevins, Grzesiek’in Twitter’daki hamlesine şu şekilde yorumda bulundu:

Ninja’nın menajeri ve eşi Jessica Blevins, bu yılın başlarında Business Insider’a, şirketin “Ninja” markasını oluşturma konusunda onlarla çalışamayacakları için Twitch’ten ayrılmaya karar verdiğini söyledi. “Aklımızdaki son şey paraydı” dedi. Sözlerine de şöyle devam etti

Sanki, perde arkasında ne olup bittiğini ve bu anlaşmayı yapmayı ne kadar zorlaştırdığımızı bile bilmiyorlar. Hatta Microsoft’un bizim için ne kadar şaşırtıcı bir seçenek haline geldiğinden habersizler.

Mikser popülerlik kazanıyor, ancak Twitch ile aynı seviyede bir alanda rekabet etmekten çok uzak. StreamElements tarafından yayınlanan ve analitik sitesi Arsenal.gg ile ortaklaşa yayınlanan yeni veriler, Blevins’in platforma katılmasının hemen ardından Mixer’da izlenen saatlerin Ağustos ayında yaklaşık 3 milyona yükseldiği ortaya çıktı. Aynı dönemde, Twitch, StreamElements’in verilerine göre, 850.6 milyondan 932.1 milyona fırladı. Yani, biz değil sayılar her şeyi anlatıyor. Bakalım, ilerleyen günlerde büyük yayıncılardan hangisini Mixer’da göreceğiz.