Youtube’u izleyebiliyorsanız Stadia’yı da oynayabileceğiniz söyleniyor

Phil Harrison tarafından çeşitli açıklamalar yapıldı.

Google, oyun alanında uzunca bir süredir efor sarf ettiği herkesçe bilinen bir gerçekti. Şirket, sessizliğini geçtiğimiz günlerdeki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda bozdu. Önümüzdeki yıllarda devrim yaratacağı iddia edilen Stadia‘yı bu Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda duyurdu. Google, bu konuda oldukça iddiali çünkü bu Stadia’nın PlayStation ve Xbox konsollarından çok daha güçlü olacağı belirtiliyor.

Google Stadia, oyun endüstrisinin yıllardır yapmaya çalıştığı ve başaramadığı şu efsanevi “oyunlar için Netflix” fikrini gerçekleştiriyor olabilir. Fakat, dünyanın her tarafından insanın aklında bu Stadia ile ilgili milyonlarca soru var: Fiyatlandırma, oyunları konsola oyun satın alır gibi satın mı alacağız yoksa aylık Netflix’e para öder gibi aylık abonelik mi yapacağız, Xbox Game Pass gibi “Bunlar bende bulunan oyunlar, şu kadar ver 1 ay oyna” şeklinde mi karşımıza çıkacak veya gecikme konusu gibi milyonlarcası…

Polygon’un geçtiğimiz günlerde yaptığı röportajda, Google’ın başkan yardımcısı Phil Harrison daha acil sorulardan birini ele aldı: “İnternetimin Stadia’yı oynamak için ne kadar iyi olması gerekiyor?

Stadia için nasıl bir internete ihtiyacımız var?

Harrison, “Project Stream için, yani Stadia için yapılan beta testinde, saniyede 1080p & 60 fps performansını 25 megabit eşiğinde belirledik ve gerçekleştirdik.” açıklamasında bulundu. Ayrıca “Aslında sanyiede 20 megabit kullandık. Ancak hesaplamalarda kendimize biraz rahatlık verdik. Yayınlayıcımız, kodlarımız ve sıkıştırmamızla birlikte çok önemli iyileştirmeler ve algoritmalar geliştirdik. Bu algoritmalar ile saniyede yaklaşık 30 megabitte 4k & 60 fps alabileceğiz. Hatta daha düşük bir çözünürlükte iseniz, kesinlikle daha az bant genişliği kullanacaksınız.” diye sözlerine ekledi.

Başka bir deyişle, en az 20 Mbps indirme hızına sahipseniz, sorunsuz bir şekilde Google Stadia üzerinden oyun oynayabileceksiniz. Veya, Harrison’ın dediği gibi, “İyi bir YouTube deneyimi yaşıyorsanız, harika bir Stadia deneyimi de yaşayacaksınız” Teoride, 1080p YouTube videolarını izleyebiliyorsanız, Stadia’yı 1080p’de oynatabilirsiniz. Yani şey, düz mantık.

Google Stadia
Stadia tanıtımından bir kare.

Bağlantınızın kalitesine bağlı olarak, Stadia 720p’ye düşecek, ancak Harrison “720’den daha alçalmadık” dedi. Ek olarak, bağlantınız bir aksamaya koşarsa, Harrison “Çözünürlüğü düşürmeden önce kare hızını koruyacak çok akıllı bir teknolojimiz var. Her zaman kare hızını elimizden geldiğince koruyoruz.” açıklamalarında da bulundu. Yani Google dersine iyi çalışmış gibi görünüyor fakat Türkiye’de işler nasıl olur, işte orası gerçekten meçhul. Böyle bir hizmetten yararlanmak Türk oyuncular için gerçekten çok büyük bir nimet olabilir, çünkü düşünsenize öyle on binlerce liralık sistemler toplamadan, daha uygun bir fiyata en güncel oyunları oynayabileceksiniz. Acaba sistemim kaldıracak mı gibi sorularla da kafanızı yormayacaksınız. E ama tabi o bilgisayar toplamanın verdiği zevki yaşatamayacağı kesin.

Google Stadia şu anda sadece belli ülkelerde mevcut olacak. Türkiye’ye gelmesine kadar bizce rahat 2 yılı var.

:: Peki siz Google Stadia hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Google uzun bir süredir onlarca kişinin başarmaya çalıştığı bu şeyi başarabilecek mi? Düşüncelerini bizimle paylaş! Daha fazla oyun haberleri için takipte kal!

  1. Netflix gibi abonelik hizmeti olursa bile ülkemizde Netflix satın alma grupları kuruluyor buna da artık Stadia grupları kurulur

  2. Dünya genelinde konuşmayayım da Türkiye için Stadia oldukça önemli bir şey. Kendisine oyuncu diyen kişilerin (ara ara bende dahil oluyorum bu kısıma) %80’i ya internet kafelerde ya da Youtube’de bu oyunlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

    Örnek verecek olursam, ben daha geçen yaza kadar Outlast oyununu bir kere açıp oynamamıştım. Steam’ımda bulunuyordu fakat bilgisayarım el vermiyordu. Bende yukarıda bahsettiğim gibi Youtube’den izlerdim. Daha sonra internet kafedeki bilgisayarlara Outlast’ın yüklendiğini duydum. Tabi duyar duymaz gittim ve bitirdim.

    Uzun lafın kısası Stadia kim ne derse desin Türkiye için çok iyi bir şey olacak.

  3. Google kullanıcı odaklı çalıştığından dolayı eminim ki Stadia projesi başarılı olacaktır. Ancak diğer platformların pazar payı çok düşeceğinden bir pazar çalkalanması da olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed
Daha Fazla İçerik
The Elder Scrolls Online: Elsweyr
The Elder Scrolls Online: Elsweyr haziran ayında yayınlanacak