Valve, Steam inceleme sisteminde değişikliklere gitti

Last updated:

Son zamanlarda oyun dünyasında bir terim ortaya çıktı: Review Bomb. Türkçe anlamı tam olarak belli olmasa da biz inceleme bombardımanları diyebiliriz. Özellikle Steam üzerinde yapılan bu eylem, bir oyunun genellikle gerçek kalitesini maskeleyen bir eylemdir. Ayrıca Steam ile ilgili olan şu habere de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

[jnews_block_38 number_post=”1″ include_post=”10229″]

Valve, Steam inceleme sisteminde değişikliklere gitti

İnceleme bombardımanları, oyunun gerçek kalitesini maskeleyen bir eylemdir demiştik. Eylemden kastımız isyandır diyebiliriz. Oyunları, geliştiricilerini ve yayıncı görevini üstlenen firmaları itibarsızlaştırmak, tepki göstermek, cezalandırmak. Bu durumu daha fazla açıklığa kavuşturmak için şöyle bir örnek verelim: Deep SilverMetro Exodus‘u sadece Epic Store‘da satışa sunacağını açıkladığında Steam kullanıcıları Metro serisinin önceki oyunu olan Metro 2033 ve Metro Lash Light‘a Steam üzerinde olumsuz incelemeler yapmıştı. Bu durum sonucu 2 oyunun Steam incelemeleri muazzam derecede olumsuza ulaşmıştı.

Valve, Steam inceleme sisteminde değişikliklere gitti
Valve, Steam inceleme sisteminde değişikliklere gitti

Valve’in dediği gibi, kullanıcı incelemesi sistemlerindeki doğal bir kusur – bazıları bunu bir özellik olarak görmesine rağmen – oyun kurucularını izleyicilerine karşı ayarlayabiliyor: “Oyuncular yüksek incelemelere değer veriyor, doğru ve güvenilir olmalarını istiyoruz” Yeni Steam blog yazısı. “Geliştiriciler oyunculara değer verdiklerini anlıyor, ancak adil davranılıyor gibi hissetmek istiyorlar.”

ValveSteam‘da oluşan bu durumu inceleme sistemindeki doğal bir kusur olarak tanımladı. Ayrıca bir kesim oyuncu bu inceleme bombardımanlarının farkındayken, diğer kesim oyuncular bunu tam fark edemiyor. Bu durum sebebiyle Valve, bazı açıklamalarda bulundu.

“Oyuncular yüksek incelemelere değer veriyor, doğru ve güvenilir olmalarını istiyoruz. Geliştiriciler oyunculara değer verdiklerini anlıyor, ancak adil davranılıyor gibi hissetmek istiyorlar.”

Geri bildirimleri topladıktan ve verileri analiz ettikten sonra Valveinceleme bombardımanlarını tespit edecek, gözden geçirecek ve bunları genel değerlendirme puanlarının dışında bırakacak. Bunlar yapıldığı zaman Steam üzerinde bazı oyunlarda oluşan “anormal inceleme aktiviteleri” azalacak veya daha gerçekçi ve adil bir duruma gelecektir. Her şey yapıldığında Valve‘deki bir ekip bilgilendirilecek ve araştırmalar yoğunlaştırılacak. Ancak bu durum bazı sorunlara da yol açacak. Mesela bir oyun için inceleme bombardımanı yapıldığı zamanlarda siz normal bir oyuncu olarak bir inceleme yapsanız bile yorumunuz değerlendirme puanı dışında bırakılacak. Bu yüzden artık inceleme yaparken bir olaylar dönüyor mu bakmak gerekiyor.

Daha fazla oyun haberleri için takipte kalın. Ayrıca Steam‘a buradan ulaşabilirsiniz.

:: Peki siz Valve‘nin Steam‘da yaptığı bu değişiklik hakkında neler düşünüyorsunuz?