The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme

Lee'ye veda etmiştik yıllar öncesinden. Şimdi sırada Clem'e veda etmek var.

The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme
The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme
Last updated:
9.5

Telltale Games‘in The Walking Dead macerasına Lee ile başlamıştık hatırlayacak olursanız. Hüküm giymiş bir suçlu. Çok özel biri değil, sıradan biri, halkın içinden biri. Hapishaneye götürülürken bir zombiye çarptıktan sonra kaza yapıyor ve canımız için kaçıyorduk.

Lee bizim için özel biriydi. Cesur, dediğini yapan, özverili ve özellikle Clementine ile tanıştıktan sonra ona kendi kızı gibi bakan biri. Gerek karakteristik özellikleriyle, gerekse Clementine ile olan ilişkisi sebebiyle The Walking Dead: Season 1 oynayan herkes için Lee, bir başkaydı. İlk sezonu oynayıp, Lee’ye ısınmayan, onu sevmeyen hiçbiri bulunamaz.

Ancak her güzel şeyin de bir sonu vardı ve beklenmedik bir şekilde Clementine’ı ararken Lee ısırılıyor ve en sonunda ya zombiye dönüşüyor ya da Clementine’a kendisini öldürmesini söylüyordu. Bu olaylardan sonra Clementine tek başına kalıyordu. The Walking Dead: Season 2 içerisinde, ilk sezondan tanıdık yüzler her ne kadar Clementine’a baksa bile Kenny de öldükten sonra Clementine’ın tanıdığı hiç kimsesi kalmamıştı. Ancak A.J. vardı bir yerlerde. Bizim küçük köfteciğimiz.

The Walking Dead: Season 3, ilk iki sezondan daha farklıydı. Lee veya Clementine ile oynamıyorduk. Javier denen bir beyzbol oyuncusuyla oynuyorduk 3. sezonu. Karakterleri tanımıyorduk, tam olarak aşina değildik. Ancak Clementine, 3. sezonda vardı fakat çok baskın bir karakter değildi. 3. sezon tam olarak bir sezon değildi diyebiliriz aslında. Olayları bağlamak için yapılan bir sezondu bir açıdan.

Ve The Walking Dead: Final Season ile Clementine’ın hikayesinin biteceği haberini almıştık. İçimizde hüzün ve mutluluk vardı. Bir yandan Clementine’a veda etmek zor geliyordu ancak bir yandan da yeni bir The Walking Dead oyunu geldiği için mutluyduk. Ancak kim bilebilirdi ki bu son sezonun, The Walking Dead: Final Season‘ın bu kadar olaylı geçeceğini?

The Walking Dead: Final Season‘ın ilk bölümü piyasaya sürüldükten sonra Telltale Games iflas etmiş, ancak zaten ikinci bölüm tamamlandığı için o da piyasaya sürülmüş ve şirket kapanmıştı. Ancak bu karanlık bulutları dağıtan bir güneş gibi gelmişti Skybound Games. Oyunun son iki bölümünü yapmayı kabul etmiş ve The Walking Dead: Final Season‘ı tamamlamak için çalışmalara başlamıştı. 3. bölüm çıktıktan sonra herkes ortaya çıkan işi beğenmiş ve emin ellerde olunduğunu anlamıştı. 3. bölüm çıktı, oynanıldı, hakkında videolar çekildi, haberler yazıldı derken geçtiğimiz gün Skybound Games 4. bölümü de piyasaya sürmüş ve Clementine’ın hikayesine son noktayı koymuştu. Peki nasıl veda edecektik Clementine’a? Mutlu olduğunu görecek miydik yoksa o da, Lee gibi ısırılacak ve ölecek miydi?

The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme
The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme

The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme

3. bölüm, hatırlayacağınız üzere gemide bitmişti. Gemide bir patlama başlıyor ve Clementine patlamanın etkisiyle savruluyor ve bayılıyordu. Burada da 3. bölüm bitiyordu. 4. bölüm hâliyle burada başlıyor. Gemi patlamaya devam ederken Clementine yorgun gözüküyor. Göz kapaklarını zar zor açıyor, patlamanın etkisiyle serlemlemiş bir şekilde ayağa kalkıyor ve ilk işi A.J.’i kurtarmak oluyor. Bu sırada yine birçok aksiyonla karşılaşılıyor ancak korkulan olmuyor ve ikisi de sağ salim kurtuluyorlar. Ancak burada altını çizmemiz gereken bir nokta var, burada Clementine gemiden aşağı bakarken şapkası düşüyor, tam zombilerin ortasına. Bunu aklınızda tutun.

Aşağı indiğimizde okuldakilerle karşılaşıyoruz. Hepsi sağ salim. Louis’in kesik dili hariç. Ekip bir plan yapıyor ve bu cehennemden kurtulmak için tüm güçlerini ortaya koyuyor. Clementine ve A.J. ekibin geri kalanını atlara ulaşmak için korurken bu esnada Minnie ortaya çıkıyor ve yaşanan olaylar sebebiyle çıkmaza giriyoruz. Zombiler etrafımızdan akın ederken Tenn ortaya çıkıyor ve Tenn ile birlikte kaçıyoruz.

Sonrasında bir mağaraya giriyor, akıntısı oldukça kuvvetli olan gölü aşıyor ve birçok yolun olduğu bir yere geliyoruz. Mağaradan ya çıkacak ya da başka yollara gireceğiz. Bu esnada A.J. artık kendi seçimlerini alması gerektiğine dair bir konuşma yapıyor Clementine ile. İşte burada verilen karar, tüm oyundaki en önemli kararlardan biri diyebiliriz. Çünkü A.J. kendi başına istediği seçimi yapma özgürlüğüne sahip olduğunda Tenn’i bile vuruyorken, eğer izin vermezsek Tenn’in kurtulması için Violet veya Louis ölüyor. Ayrıca daha birçok şeyde de bunun etkisini görebildiğimizi söylemeden geçemeyeceğim. Başka bir açıdan durum şöyle: Belki de ilk defa oyunda kendi seçimlerimiz değil de bizim kontrol etmediğimiz bir karakterin seçimi daha faydalı oluyor.

Bunların yanı sıra bu sezonda bazı şeyler çok aceleye alınıyor, bazı yapılacaklar yapılmıyor, bazı sorular cevaplanmıyor. Mağara çıkışında, Ericson’ın -Ericson, okulun ismi, hatırlatalım istedik- daha farklı bir yere dönüştürülmesi hakkında konuşulan konu, hiç yapılmıyor. Zira, A.J. oyunun son demlerinde balık avından dönerken okula hâlâ Ericson dendiğini ve o güzel ağaç ev muhabbetinin hiç gerçekleşmemiş olduğunu görüyoruz. Bölümün başında bir sal ile kaçan Lilly’e ne oldu bilmiyoruz. Lilly ölür ve James yaşarsa da, A.J. ile konuşma yaptığımız mağarada yollarımızı ayırıyoruz. Bazı şeyler yapılmıyor, bazı şeyler cevaplanmıyor. Bazı şeylere de gereğinden fazla önem verilmiş gibi duruyor. Ancak bunlara rağmen bölümün kalitesi yine de değişmiyor.

The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme
The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme

Tüm bunlar bir kenara, bu bölüm, The Walking Dead: Final Season içerisindeki en çarpıcı bölüm. Zira, Clementine bu bölümde ısırılıyor. Clementine’ın ısırılışıyla Lee’nin ısırılışı bir bakımdan benziyor aslında. Hatırlarsanız Lee, birçok zorluğu atlatmıştı ancak ısırılışı, diğer yaşadıkları yanında epey komik kalıyordu. Çok saçma bir olay yüzünden ısırılıyordu. Clementine da aynı şekilde. Minnie’nin baltası Clementine’ın ayağının bir bölümünü kestikten sonra Clementine zorlukla yürüyordu. Hızı da oldukça yavaşlamıştı bu sebeple. Zombiler bizi bir kenara kıstırıyor ve tırmanmamız gerekiyordu. A.J. yukarı tırmandıktan sonra Clementine tırmanmaya başlıyor ancak ayağı yüzünden yavaşlıyordu. Bu esnada bir zombi, Clementine’ın ayağını kemirmeye başlıyordu. İlk önceleri ayakkabı sebebiyle zombi, Clem’in ayağını ısıramasa da sonrasında dişlerini nihayet yaralı ayağa geçiriyordu. Görüyorsunuz. Hepsi diğer yaşananlar arasında komik kalıyor. Ancak en duygulu anlar da bu zamanlar oluyor ne yazık ki.

Clementine ölüyor mu sorusunaysa hayır diyebiliriz. Çok şükür, Clem’imiz, Lee iken gözümüz gibi baktığımız kıvırcık saçlı kızımız ölmüyor. Buysa A.J. sayesinde. Tırmandıktan sonra okula doğru ilerlerken, James’in -zombi maskesiyle zombileri kontrol eden karakter- ahırına rastlıyoruz. Etrafımız zombilerle çevrili olduğu için buraya girmek epey iyi bir seçim. Ancak ahıra giderken yolda diz üstü çöküyor ve kalkmaya çalışırken bir zombi tam yanımızda bitiyor. Tam bir kez daha ısırılacakken A.J. zombiyi vuruyor ve bize yardım ediyor. Ahıra girdikten sonra zombilerin girebileceği her kapıyı kapatıyoruz. Burada da epey aksiyon ve olay oluyor. Nihayet zombilerin girişi kesildikten sonra asıl duygu verici kısım başlıyor.

Clementine ısırıldı ve muhtemelen ölecek. Hâlâ bir umut var mı? Ayağı kesebiliriz. Ancak hastalık ilerlemişse pek etki etmez. Kurtulma ihtimali de var, daha fazla acı çekerek ölmek de. Burada A.J ile duygulu bir konuşma yapıyoruz. Kurallardan bahsediyor, gülümsemeye çalışıyoruz. Sonrasında asıl seçim geliyor. A.J bizi öldürecek mi yoksa bizi burada mı bırakacak? Hangi seçimi yaparsanız yapın, A.J son bir umut olacağını düşünerek baltasını kaldırıyor. Yapıyor işte, Clem’in ayağını kesiyor. Balta havaya kaldırılıp, tam yere indirilirken bu esnada başka bir yere gidiyoruz. Clementine bir at sürüyor ve A.J’i kurtarmak için McCaroll Kalesi’ne girip, A.J’i buluyor. Kalede yangın çıkmış ve ortalık karışmış. Ancak neden, ne için bunu bilmiyoruz. Ancak sonuçta A.J kurtuluyor.

Bu sahneden sonra A.J., balık avlamakla meşgul. Yanında Rosie var. Köpeğimiz. Balıkları avlarken Clementine’ın şapkası ortaya çıkıyor. Suda sürüklenirken onu yakalıyoruz. Bu sahnelerden sonra okula dönüyoruz. Avladığımız balıkları yemek yapan ekip üyemizin yanına bırakıyoruz. O sırada tanıdık bir ses bize sesleniyor. Bu o, Clementine’ın sesi. Sapa sağlam. Tabii, sol ayağı kesik bir şekilde. Ancak yine de yaşıyor. Bu sahnede, oyunu oynayan birçok oyuncu ağladı, güldü, mutlu oldu, hüzünle doldu, şaşıranlar da oldu. Ancak korkulan olmamış, bizim Clem’imimiz yaşıyordu.

The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme
The Walking Dead: Final Season Episode 4 inceleme

Evet, sayın Oyunpat’lar. Bir devir bitiyor. Telltale Games‘in başladığı ve Skybound Games‘in tamamladığı The Walking Dead oyun serisi sonlandı. Gerek acı gerek tatlı şeyler yaşandı ama her şeyiyle biz bu seriyi çok seviyoruz. Lee’yi, Clementine’ı, hatta küçük sinirli köfteciğimizi de…

Biz Oyunpat olarak, The Walking Dead‘in en çok sezon 1 ve final sezonunu beğendik. Sezon 2 iyiydi ancak tam olarak yeterli değildi. Kenny vardı ancak, Lee ile yapılan o özel konuşmalardan eser yoktu. Sezon 3 bambaşka bir şeydi. Oyunun ruhuna aykırıydı en başta. Fena değildi, potansiyeli vardı ama, olmadı… Final sezonda Lee esintileri vardı. Lee ile Clementine’ın konuşmaları gibi konuşmalar yaşadık. Bu sefer Lee yoktu, Clementine ve A.J. vardı. Ancak final sezonun iyi olmasının en büyük sebeplerinden biri, Lee’nin Clementine’a baktığı gibi Clementine’ın da A.J.’e bakmasıydı. İkinci bir Lee gibiydi. Lee’nin yaptığını Clementine devam ettirmişti. O da birini yetiştiriyordu… Kim bilir? Final sezon dense bile belki de ileride The Walking Dead‘den yeni bir oyun görebiliriz…

Daha fazla oyun haberleri ve oyun incelemeleri için takipte kalın. The Walking Dead resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
Sevgiler,

9.5
Karar
Güzel bir hikayenin sonuna geldik, Clementine'ımızın hikayesinin... Açıkçası biz bölümü ve genel olarak sezonu başarılı bulduk. Ancak bu bölüm, birkaç pürüz dışında bizce mükemmeldi. Aksiyon ve heyecan yaşadık, çarpıcı kararlara şahit olduk, duygusal anlar yaşadık ve en önemlisi Clementine ölmedi. 🙂
Sevdiklerimiz
Epey aksiyonlu ve heyecanlı bir bölümdü.
Oldukça duygusal ve ağlatan anlar yaşadık.
A.J, kendi iradesiyle çarpıcı kararlar verdi.
Bir ayağı kesik olsa da Clementine'ımız ölmedi.
Sevmediklerimiz
Bazı olaylar aceleye alınmış.
Bazı konuşulanlar hiç yapılmadı.
Cevaplanmayan sorular var.
Daha Fazla İçerik
Far Cry 5 için yeni fragman yayımlandı