Westworld Mobile

Westworld Mobile, Bethesda’nın açtığı dava sonucunda kapatıldı

IOS ve Android platformları için çıkarılan Westworld Mobile, Bethesda’nın yapmış olduğu Fallout Shelter yapımının kaynak kodunu çaldığı iddia edilen yasal bir anlaşmazlık davasının ardından erişime  kapatıldı.

Behavior Interactive ve Warner Bros. Interactive Entertainment, geçtiğimiz yıl Westworld Mobile yüzünden Bethesda şirketi  ile kötü bir yasal anlaşmazlık içinde bulundular. Durum bu ayın başlarında dostane çözüldü ve her şey iyi ilerliyor gibiydi. Maalesef, anlaşmazlığın sona ermesinden yalnızca birkaç hafta sonra, Westworld Mobile, App Store ve Google Play Store‘dan kaldırıldı.

15 Ocak, oyunun indirilebildiği son gündü, ancak sahibi olanlar birkaç ay daha oynayabilecekler. Westworld Mobile, 16 Nisan’da resmen kapatıldı, böylece oyun hala oynanabiliyor. Bunları sadece oyunun resmi hesabından yayımlanan yeni bir Tweet aracılığıyla öğrenebildik.

Gördüğünüz gibi, kapatmanın önemli bir nedeni bu açıklamada verilmemiştir, ancak davanın muhtemelen işlerde bir rol oynadığı açıktır. Yine de, geliştiriciler yaptıkları oyundan gurur duyuyor gibi görünüyorlar ve dış güçlerin sonuçta oyunlarının piyasaya sürülmelerine neden olmasının bir yıl bile sürmemesi biraz hayal kırıklığına uğratmış görünüyor.

Peki ya Neden;

Davaya aşina olmayanlar için, Bethesda, oyunun geliştiricisi Behavior Interactive ve Warner Bros. Interactive Entertainment‘ı oyun yüzünden dava etmeye karar verdi, çünkü kaynak kodun Bethesda‘nın popüler mobil oyunu Fallout Shelter‘dan çalındığına inanıyorlardı. Yüzeyde, oyunların kurulumda oldukça benzer olduğu anlaşılıyordu, oyuncular binanın çeşitli odalarını yönetiyorlardı.

Hem Fallout Shelter hem de Westworld Mobile, Behavior Interactive tarafından geliştirildi, bu nedenle böyle bir durum kesinlikle ihtimal dışı değildi. Görünüşe göre, Oyun, Fallout Shelter‘ın ilk versiyonlarındaki gibi daha da suçlayıcı olarak aynı hataları bile içeriyordu. Her iki taraf da bu sorunu bağımsız olarak çözebildi, ancak Westworld Mobile büyük olasılıkla bu anlaşmayı kazanamayacaktı ki öyle de oldu.

Önde gelen herhangi bir oyunun kapalı olduğunu görmek üzücü olsa da, bu karar oyunun muhtemelen yasa dışı olarak Fallout Shelter’ın kaynak kodunu içerdiğini gerekçesiyle verildi.  Westworld Mobile artık mevcut değil, ancak Fallout Shelter  iOS, Android, PC, PS4, Xbox One ve Nintendo Switch platformlarında halen faaliyette.