Sony, mağazadan PS3, PS Vita ve PSP vitrinlerini kaldırıyor

Son güncelleme:

Sony, oyuncuların PlayStation 3, PS Vita ve PSP oyunlarına erişmesine izin veren eski bir web mağazasına erişimi engellediğini duyurdu.

Sony PlayStation

Sony mağazadaki vitrinleri ne zaman kapatacak?

Geçen yıl şirket, web ile mobil vitrinlerini elden geçirdi ve içerisinde bulunan PS3, PSP ve PS Vita oyunlarına erişimi engelledi. Ancak erişimin engellenmesine rağmen kullanıcılar, satın aldıkları oyunları bölgeye özel URL’ler aracılığıyla erişmelerine olanak tanıyan yeni bir yol keşfetti.

Ancak hafta sonu Resetera kullanıcıları, bu geçici çözümün artık işe yaramadığını ve belirli web adreslerinin bile artık yalnızca PS4 ve PS5 oyunlarını içeren yenilenmiş mağazaya yönlendirildiğini fark ettiler.

Değişiklik, şirketin eski konsolları için mağazaları tamamen kapatmayı planladığına dair raporlardan sadece günler sonra geldi. PS3 ve PSP mağazalarının 2 Temmuz‘da çevrimdışı olacağı bildirildi.

Vita mağazasının sonun gününün ise 27 Ağustos olması planlanıyor. Bu konuda şirketten resmi bir açıklama gelmedi ancak oyuncular, kalan sürede oyunları indirerek bu fırsatı değerlendirmeye çoktan başladı bile.

PS Vita Oyunpat-oyunpat

Sony neden bu kararı aldı?

Bu karar, Sony’nin web ortamındaki varlığını güçlendirmesi istediğine işaret ediyor olabilir, ancak yukarıda bahsedilen rapor bağlamında bunun, bahsettiğimiz vitrinleri tamamen kullanımdan kaldırma sürecindeki bir sonraki adım olduğunu varsaymak insanın içerisine biraz su serpiyor.

Hala eski konsollarınızı düzenli olarak kullanıyorsanız endişelenmeyin, oyunlarınız güvende. Ancak yeni bir şey indiremeyeceksiniz ve bu nedenle de kütüphanenize atmak istediğiniz bir şey varsa, sadece birkaç ayınız kaldı.

Sosyal medyada bizi Instagram ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Daha fazla oyun haberleri için Oyunpat’la kalın!

Sony’nin bu kapatma kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Oyunpat, Türkiye’nin önde gelen oyun içerik platformlarından biridir. Temelinde, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri, testleri, listeleri, sistem gereksinimleri başta olmak üzere çeşitli oyun içerikleri üreten bir içerik sitesiyiz. Fakat, Türkiye’nin en prestijli oyun forumu ve bunun yanı sıra Vadi, Sözlük, Hata gibi çeşitli platformları da içinde barındıran, oyuncu dostu bir platformdur.

Daha Fazla İçerik
Destiny 2
Destiny 2 cross-play özelliği yanlışlıkla etkinleştirildi