Asus Cerberus Mech RGB 6 Oyunpat-oyunpat

Asus Cerberus Mech RGB İnceleme

Son güncelleme:

ASUS Cerberus Mekanik RGB klavye, Cerberus serisindeki mevcut oyun klavyelerinin en yenilerinden birisidir. Oyun çevre birimleri söz konusu olduğunda, Cerberus serisi ile karşılaştırıldığında fiyatı biraz daha kabarık. Fakat klavyeyi rakipleriyle karşılaştıracak olursak fiyatı, performansıyla orantılı diyebiliriz. Tamamen kişiselleştirilebilir mekanik tuşlar, RGB arka ışıklandırma ve 500₺’lik fiyatıyla Asus Cerberus Mech, göründüğü kadar iyi mi?

Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte detaylı incelememizle cevaplayalım. Klavyenin hem mavi, hem siyah, hem kahverengi hemde kırmızı switch seçeneği bulunuyor. Peki bu switchler arasındaki farklar nelerdir kısaca ondan bahsedelim.Asus Cerberus Mech RGB-oyunpatAsus Cerberus Mech RGB 1 Oyunpat-oyunpat

Genelde kırmızı switchler FPS türü oyunlar için tercih edilir. Mavi switch ise genelde yazı yazacaklar için tercih edilir. Brown switch ise genel olarak benim en çok tercih ettiğim ve önerdiğim switchtir. Çünkü oldukça sessizdir. Siyah ise kırmızı switch gibi FPS oyunları için tercih edilir fakat kırmızıya göre daha az tercih edilmekte. Mavi switch ise gerçekten çok fazla ses çıkarır ve biz Asus Cerberus Mech RGB klavyenin mavi switchini test ettik.

Tasarım

Tasarımdan söz edecek olursak, öncelikle klavyemizin kutusundan başlayalım. Klavyenin kutusunda 3başlı tazı olan Cerberus yine bu klavyede yerini almış ve ayrıca kutunun tasarımında klavyenin dikkat çekici bir fotoğrafı da yer alıyor.

Kutuyu açtığınızda klavyenin her iki tarafında yumuşak köpükler tarafından tutulduğunu görebilirsiniz. Klavye dışında, kutu ayrıca bir garanti belgesi, turuncu WASD tuş vuruşları ve klavyenizin tuşlarını çıkarmak için bir aparat bulunuyor.

Cerberus RGB Mechanical Keyobard, minimalist bir tasarıma sahip tam 104 anahtarlı bir düzen, ancak Motospeed CK104 kadar kompakt olmamasına rağmen, boyutu küçük masa alanı olan insanlar için idealdir. Klavyenin kablosu, çoğu klavyede konumlandırıldığı gibi, Print Scrn, Scroll Lock ve Pause Break üçlüsünün hemen yukarısında yer alıyor. Bu daha iyi bir kablo yönetimi uğruna yapılan bir çalımadı ve belirttiğimiz gibi, çoğu oyuncu klavyesinde bu kablonun konumlandırılması böyledir.

Asus Cerberus Mech RGB 6 Oyunpat-oyunpat

ASUS Cerberus mekanik RGB oyun klavyesi çok geniş değildir. Uzunluğu, genişliği ve yüksekliği 17.71 x 5.9 x 1.8 inç veya 45 x 15 x 3 cm boyutundadır. Mekanik bir klavye olduğundan 2.75 libre veya 1.25 kg’da oldukça ağırdır.

Klavye, açılı kenarlara ve Strix Claw klavyesine ve ROG Claymore gibi diğer ekstralara sahip olmadan küçük bir ve kompakt bir tasarıma sahiptir. Şahsen klavyenin tasarımına daha çok önem verilebileceği düşüncesindeyim. Klavye dediğin duruşuyla insanı etkilemeli.

Teknik Özellikler

Marka Asus
Switch Mavi & Kırmızı
Tuş Dizilimi
RGB Var
Renk Siyah
Kablo Durumu Kablolu
Boyut (Boy-Genişlik-Yükseklik)  45 x 15 x 3 cm
Switch Ömrü 70 Milyon tuş basımı
Makro Kaydı Var

Performans

Teste tabii tutulduğunda, Cerberus Mech RGB gerçekten iyi performans gösterdi. Switchler, yazım testimde süper duyarlıydı ve standart bir yazarak testte 92wpm’lik bir hızla hızlanıyordu. Oyun sırasında, ellerimi Overwatch’ta yaptığım tüm sıkıcı basmalar yüzünden yorgun hissetmedim ve uzunca bir inceleme yazarken bile, klavyeden çıkan gürültü rahatsız edici değildi. Fakat ses konusunda hassas iseniz size mavi switch önermeyiz.

asus cerberus mech rgb inceleme 03-oyunpatAsus Cerberus Mech RGB 5 Oyunpat-oyunpat

ASUS Cerberus Mech RGB klavyesiyle ilgili en önemli husus anahtarlardır. Bunlar Kaihua RGB anahtarları ve bunların 70 milyon tuş vuruşuna kadar sürecek olması gerekiyor. Bu tahmin biraz daha umut vaat ediyor gibi görünüyor, zira diğer daha pahalı mekanik klavyeler 50 milyon tuş vuruşu ömrüne sahip. Bununla birlikte, bu iddiayı teste koyup bunun doğru olup olmadığına bakamayız. Tüm tuşların gölgelenmeyen NKRO teknolojisi vardır; bu, aynı anda birden çok tuşa bassan bile her bir tuş vuruşunun kaydedildiği anlamına gelir. Bu klavyenin yoklama oranı ise 1000 Hz’dir.

Bu klavye düzen açısından oldukça basit. Bir klavye desteği bulunmuyor ve standart klavye ABD düzeni bulunuyor. ASUS Cerberus Mech RGB, anında makro kayıt, beş farklı oyun profilinin kaydı, bir Windows tuş kilidi (oyun oynarken yararlıdır) ve multimedya kontrol tuşlarını da sunuyor.

Bu klavyenin arkasında kaymayı önleyen iki küçük kauçuk ayak ve klavyeyi daha rahat bir konuma gereksinim duyarsanız uzatılabilen iki plastik ayak bulunuyor. Böylece gerçekten kullanırken klavye kaymıyor.

5967256434420 dsc 4155-oyunpat

Sürücü desteği gelince, bu klavye herhangi bir işletim sistemiyle çalışır. Bununla birlikte, kişiselleştirme yazılımını yüklemek istiyorsanız, Windows 7, Windows 8.1 veya Windows 10’a sahip olmanız gerekir.

Bu klavyenin tüm resmi özelliklerini okumak istiyorsanız, bu sayfaya gitmenizi öneririz: ASUS Cerberus Mech RGB .

Asus Cerberus Mech RGB 2 Oyunpat-oyunpat

Yazılım

RGB aydınlatma sistemini kişiselleştirmek için Cerberus Keyboard masaüstü uygulamasını kurmanız gerekir . Bu yalnızca Windows’un modern sürümlerinde çalışan bir uygulamadır. Windows 7’den itibaren en yeni Windows 10 işletim sistemine kadar yazılımı kurabilirsiniz. Maalesef bu uygulama kullanımı oldukça zordur. Aşağıda görebileceğiniz gibi kullanıcı arayüzü kalabalık ve gerçekten çok dağınık.

Şans eseri, aydınlatma efektlerini kişiselleştirmede ve mevcut oyun profillerinde iyi bir iş çıkarıyor. Kullanım kılavuzunu okursanız, istediğiniz her şeyi yapılandırmakta hiçbir sorun ile karşılamazsınız.

Ne yazık ki, Cerberus Klavye uygulaması beta yazılımı gibi çalışıyor: bazen açık bir nedenden dolayı hata veriyor, bazen komutlara geç cevap veriyo ve yaptığınız değişiklikleri kaydetmek uzun zaman alabiliyor.

Oyunpat, Türkiye’nin önde gelen oyun içerik platformlarından biridir. Temelinde, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri, testleri, listeleri, sistem gereksinimleri başta olmak üzere çeşitli oyun içerikleri üreten bir içerik sitesiyiz. Fakat, Türkiye’nin en prestijli oyun forumu ve bunun yanı sıra Vadi, Sözlük, Hata gibi çeşitli platformları da içinde barındıran, oyuncu dostu bir platformdur.

Daha Fazla İçerik
169750-oyunpat
PS5 İçin Resmi Başvuru Yapıldı