PES 2020 İnceleme Oyunpat 1-oyunpat

eFootball PES 2020 İnceleme

Son güncelleme:
SponsorluPLAYSTORE

2019’un son çeyreğine girdik ve bu son çeyrekte bizleri gerçekten kaliteli yapımlar bekliyor. Bu kaliteli yapımların yanı sıra Eylül ve Ekim ayı spor severler için ayrı bir önem taşımakta. NBA2K20, eFootball PES 2020 ve FIFA 20 derken yıl boyunca oynayabileceğimiz tüm spor oyunları bu aylarda piyasya sürülüyor. Her sene de PES ve FIFA serileri arasındaki rekabet konuşuluyor ve PES 2013’ten bu yana daima şu soru daima insanların aklındadır: “Bu sene PES, FIFA’yı tahtından edebilecek mi?”

Şu an futbol oyunları için de altın çağda olduğumuz söylesek, yanlış olmaz. FIFA’nın kaynakları, ortaya sundukları ile her ne kadar sahadaki savaşı kazanmaya devam edeceği anlamına gelse de, Konami’nin PES serisinin son birkaç oyunu EA’nın fethetme ünvanına karşı gerçek bir alternatiftir.  Daha az çılgınca hareketlerle oyun oynama ve savunma – saldırı konusunda eşit odaklanma ile PES, güzel oyuna daha fazla önem verilen bir oyun olarak ün kazanmıştır. Pro Evolution Soccer serisi FIFA serisine göre bana daha sıcak, daha çok futbol hissiyatini yaşatan seri olmuştur hep. Tabii ki bu durum kesinlikle yaşattığı futbol deneyiminden kaynaklanıyor. Yoksa FIFA’nın sunduğu o geniş yelpazeyi görmezden gelmek gerçekten delilik olur. Oyuna ve geliştiricilerine haksızlık olarak görülse de PES’i FIFA serisi kapsamı dışında incelemek gerçekten çok zor. Çünkü “futbol” alanında oynayabileceğimiz sadece 2 yapım var. Hal böyle olunca insanlar ya PES ya da FIFA oynuyor.

PES 2020 İnceleme Oyunpat 7-oyunpat

Evet, 2008 yılından bu yana 11 yıldır PES olarak bahsettiğimiz seri, bu yıl eFotball ön eki ile adlandırılmakta. Bu da bu yılki PES’in daha çok rekabetçi mücadelelere önem vereceğinin göstergelerinden birisi hiç şüphesiz. Pro Evolution Soccer serisi her ne kadar bu yıl Şampiyonlar Ligi lisansını kaybetmiş olsa da Juventus, Manchester United ve Arsenal gibi farklı takımların yanı sıra Euro 2020 lisansını da alarak daima lisans havuzunu genişletme çabasında. Hatta zaten gerçekten oldukça iyi olan oyun mekaniklerinin ve top fiziğinin iyileştirilmesi için Pro Evolution Soccer serisinin yeni oyununda, Barcelona efsanesi olan Iniesta ile çalışıldı.

Lisans

PES serisi uzun bir süredir lisans konusundan müzdarip. En büyük rakibi olan FIFA serisinin sahip olduğu lisanslar ile PES serisi karşılaştırıldığında, aradaki fark gerçekten çok büyük. Bu sene PES’in lisanslamış olduğu en büyük takımlardan birisi Juventus. PES 19’da Juventus’un lisanslı olmaması oyuncular tarafından gerçekten büyük bir hayal kırıklığıydı. Fakat bu sene Juventus tam olarak lisanslı durumda.

PES 2020 İnceleme Oyunpat 9-oyunpat

Juventus’un yanı sıra PES’in çok uzun zamandan beri lisansını elinde tutmayı başardığı Barcelona da bu sene lisanslı takımlar arasında yer alıyor. Bunlar dışında Manchester United, Bayern Munich, Arsenal, AC Milan, Monaco, Celtic, Rangers, Boca Juniors, River Plate, Palmeiras, Flamengo, Sao Paulo, Corinthians, Vasco da Gama, Universidad de Chile, Colo-Colo ve Schalke PES’in diğer partner klüpleri arasında yer almakta.

Her zamanki gibi, sorun gerçekten lisanslı klüplerde değil, ama öne çıkan büyük bir eksik hiç şüphesiz. Ayrıca Serie A  tamamen lisanslandı. İtalya ligi yanı sıra. Fransa, Hollanda, Portekiz, Türkiye, İskoçya, Rusya, Belçika, Danimarka ve İsveç liglerinin tamamı eFootball PES 2020’de tam lisanslı şekilde. Arjantin ve Çin de dahil olmak üzere Güney Amerika ve Uzak Doğu’dan çeşitli ligler de mevcut, evet.  Ancak Bayern’in oyunda yer alan üç Alman kulübünden biri olması, Bundesliga’nın yokluğu birçok futbolseveri derinden üzmekte. Ayrıca İngiltere Premier Ligi ile ilgili şunu söylemekte fayda var: Chealse, ve beraberindeki diğer popüler takımların isimleri artık eski oyunlardaki gibi London FC, East London, Merseyside Blue, Man Blue değil. Artık Premier Lig takımlarını ayırt etmek bir hayli daha kolay. Her ne kadar London FC gibi klüp isimleri ve sembollerine alışmış olsak da, artık bizleri Chealse B, Liverpool R gibi isimler karşılıyor. Bu da, her ne kadar klüpler tam lisanslı olmasa da bir nebze güzel bir ayrıntı.

Bu isimler elbette kolaylıkla düzenlenebilir, hatta internette yayımlanan lisans yamaları ile Premier Lig ve Budnesliga gibi popüler ligleri lisanslı hale getirmenüz mümkün.

Klüplerin yanı sıra sahalar ve sahaların atmosferi konusunda bu yıl PES yine elinden ne geliyorsa yapmış. Sahalar, gerçeğe çok yakın bir şekilde büyük bir titizlik ile yeniden oluşturulmuş. Ayrıca genel stadyumun, kendini canlı hissetmesini sağlayan, kalabalıklara uygun çeşitlilik, bir bireysellik mevcut. Oyunda yer alan popüler, lisanslı stadyumlar da şu şekilde;

 • La Bombonera (Boca Juniors)
 • El Monumental (River Plate)
 • Allianz Parque (Palmeiras)
 • Emirates Stadium (Arsenal)
 • Old Trafford (Manchester United)
 • Allianz Arena (Bayern Munich)
 • Camp Nou (Barcelona)
 • Allianz Stadium (Juventus)
 • Celtic Park (Celtic)
 • Ibrox (Rangers)
 • Stade Louis II (Monaco)
 • San Siro (AC Milan & Inter Milan)efootball pes 2020 inceleme oyunpat 5-oyunpat

PES 2020 İnceleme Oyunpat 8-oyunpat

Oynanış

Futbol oyunu her zaman PES’in parladığı yerde olmuştur ve PES 2020 istisna değildir. Aslında, yıllar içinde yayımlanmış en iyi sürüm  eFootball PES 2020 olabilir. İlk büyük yeniliklerden birisi, yeni kamera modları olan stadyumun kullanılması. Stadyum, varsayılan kameranın yıllarca kullanıldığı gibi gelir ancak oyun içinde bu açıyı değiştirebilmeniz mümkün. Yeni yapılan değişiklikler ile oyunun kamera açıları bir TV yayınını izlemeye benzer daha dinamik bir deneyim sağlar.  Ayrıca yeni top sürme özelliği bu yılki PES’e büyük katkılardan biri. Sistem Andres Iniesta ile istişare içinde geliştirilmiş ve oyuna tamamen yeni bir unsur eklemekte.

Oyundaki top fiziği, FIFA’dan biraz daha doğal hissediyor. Konami, önceki PES sürümlerinin bir yükseltmesi olduğu için, buradaki fizik Iniesta ile biraz değişti. Yani, şöyle söylebiliriz: Oyundaki top fiziği muazzam. Aynı zamanda yüzeye ve oyunculara çok büyük tepkiler veriyor. Oyunu oynarken, yüzeyin durumuna bağlı olarak çok küçük zıplamalar ve çok eğlenceli sapmalar gördüm. Bunun gibi şeyler oyunu heyecanlandırıyor ve gerçekçiliğe önemli katkılarda bulunuyor.

Bir maçtan önce oyun planınızı kontrol ederken, seçenekler arasında değişiklik yapmak biraz zor, ancak bireysel oyuncuları yukarı, aşağı ve saha boyunca hareket ettirme kolaylığı dizilişiniz için daha kişiselleştirilebilir bir hissiyat veriyor sizlere. Ek olarak, oyundan önce çok kolay bir oyun tarzı (Long Ball) seçebilirsiniz.efootball pes 2020 inceleme oyunpat 1-oyunpatPES 2020 İnceleme Oyunpat 5-oyunpat

Oynanış konusundaki önem arzeden hakemler konusuna gelecek olursak, biraz hayal kırıklığı diyebilirim. Hakemler, her yerdeler. Bunun, gerçek hayatın sıklıkla tutarsız referansını temsil etmek için tasarlanıp tasarlanmadığı ya da sadece bir tasarım hatası olduğunu söylemek zor. Fakat hakemler konusunda söylenecek bir şey varsa, o da hayal kırıklığı içinde hakeme bağırdığınız hatta küfür ettiğiniz anların olması muhtemel. Çünkü hakemler kolay kolay oyunu durdurmuyor.

Master League

Konami, bu yılki Master League’in oyuncularına kulüplerini daha belirgin bir kişilik duygusu ile yönetme ve daha karmaşık bir transfer pazarında gezinme fırsatı sunacağına söz verdi. Son yıllarda EA’nın Kariyer Modu’nu durduran PES’in FIFA’dan kendine bir şeyler katabileceği bir başka alan olarak da değerlendirilebilir.

Gerçek şu ki, PES’in mükemmel oyununu çevreleyen modların çok vasat ve daha da kötü bir şekilde sunulması üzücü. Master League’in en son yenilikleri “FIFA’yı tamamen kopyalayalım” gibi görünüyor ancak daha da kötü görünüyor. Master League şimdi, personeliniz, oyuncularınız ve basınla etkileşime girebileceğiniz kesim sahneleri ekledi. Ama hiçbir şey yapmaz. Oyun üzerinde elle tutulur bir etkisi yoktur ve sahnelerin kendisi öyle hızlıdır ki, kendinizi bu sahneleri çabucak atlarken bulacaksınız.

Master League’e başlarken, ilk önce bir efsaneler kümesi ya da kurgusal yöneticiler arasından seçim yapıyorsunuz – Diego Maradona ve Johan Cruyff en popüler seçenekleridir, ancak Roberto Carlos ve Lothar Matthaus gibi birçok harika seçeneğin de olduğunun altını çizelim. Daha sonra kulüp salonlarında, sözde bir yönetim kurulu yöneticisi tarafından kaptanlar ve çeşitli kilit oyuncularla buluşuyorsunuz. Seçtiğiniz menajer ilk antrenman seansını denetlerken bir kardeş kulüp bile tutuyor. Daha sonra da basın toplantısında yönetici kişiliğinizi şekillendirmek için ilk şansınızın verildiği medyayla yüzleşiyorsunuz ve kariyerinizdeki serüvene başlıyorsunuz.efootball pes 2020 inceleme oyunpat 7-oyunpatPES 2020 İnceleme Oyunpat 6-oyunpat

Sonuç olarak, kariyerinizde uygun bir hikaye modu arıyorsanız, yeni Master League size çok yakışacak.

MyClub

MyClub, şüphesiz ki PES’in en iyi modlarından birisi. FIFA Ultimate Team gibi, MyClub’da da kendinizi geçmişteki ve günümüzün en iyi oyuncuları ile hayal ettiğiniz kadroyu oluştururken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Ultimate Team’in aksine, MyClub’da etkili sonuçlar için oyun içi MyClub parası satın almadan iyi sonuçlar elde edebilmeniz mümkündür. Oyun oynadıkça kazandığınız paralar ile hayal ettiğiniz takımı uzun vadede kurabilmeniz  mümkün.

Maç günü

PES 2020 incelemesi yaparken, PES’in bu yeni modundan da bahsetmeden geçmeyelim dedik. Maç günü kısaca, çevrimiçi maçlar kazanarak kulübünüzü daha büyük bir kollektifin parçası olarak temsil ettiğiniz yeni bir çevrimiçi oyun modu. Şu anda buradaki link üzerinden güncel maç günü tarihlerini ve özetlerini takip edebilmeniz mümkün.efootball pes 2020 inceleme oyunpat 11-oyunpatPES 2020 İnceleme Oyunpat 2-oyunpat

Sonuç

Sonuçta herkesin sorduğu soru FIFA’dan daha mı iyidir? Kişisel tercihlere bağlı. PES 2020, şüphesiz güzel oyunun daha iyi ve daha cazip bir versiyonu halinde. Ancak herkes için oynanış bazen en ön planda olmayabiliyor. Lisans ile ilgili seçici olan insanlar, Premier Lig’i tam lisanslı bir şekilde oynamayı isteyenler vs. elbet olabiliyor.

Oyuncuların görünümleri benim fikrimce FIFA serisine göre hep bir adım önde olmuştur PES serisi. Bu yıl da geliştirilmiş oyuncu görünümleri ile gerçekten oldukça gerçekçi duruyor. Tüm bunların yanı sıra oyunun mekanikleri ve top fiziği zaten üst bir konumda olmasına rağmen Iniesta ile bu konulara ağırlık verilmesi de PES’in oynanışa ne kadar önem verdiğinin hiç şüphesiz göstergesi. Keyifli ve gerçekçi bir futbol deneyimi istiyorsanız ve FIFA’nın her yıl oynanışa çok fazla katkısı olmadığını ve yerinde saydığı düşüncesinde iseniz eğer, bu yıl PES sizin için çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Eğer oyunu satın almayı düşünürseniz Playstore’u sizlere önerebiliriz. Hemen buradan oyunu oldukça uygun bir fiyata satın alabilmeniz mümkün. Üstelik eğer ki Türk Telekom Evde İnternet müşterisi iseniz, eFootball PES 2020’yi taksitli bir şekilde satın almanız da mümkün. 12 aya varan taksit imkanları ile oyunu faturanıza ek ücretler ile satın alabilirsiniz!

Oyunpat, Türkiye’nin önde gelen oyun içerik platformlarından biridir. Temelinde, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri, testleri, listeleri, sistem gereksinimleri başta olmak üzere çeşitli oyun içerikleri üreten bir içerik sitesiyiz. Fakat, Türkiye’nin en prestijli oyun forumu ve bunun yanı sıra Vadi, Sözlük, Hata gibi çeşitli platformları da içinde barındıran, oyuncu dostu bir platformdur.

Daha Fazla İçerik
Final Fantasy 14
Final Fantasy 14, PS5’te yepyeni kupalara kavuşuyor