Asus ROG Strix Evolve İnceleme Oyunpat-oyunpat

ASUS ROG Strix Evolve İnceleme

Son güncelleme:
SponsorluQP Bilişim

Yepyeni bir mouse incelemesiyle daha sizlerleyiz. Yine QP Bilişim tarafından bizlere, tarafımıza gönderilen bir Asus ROG ürünü incelemesi yapacağız. İşte karşınızda tasarımıyla ve kullanış kolaylığıyla önce çıkan ASUS ROG Strix Evolve.ASUS ROG Strix Evolve Review 13-oyunpatAsus ROG Strix Evolve İnceleme 5 Oyunpat-oyunpat

ASUS ROG Strix Evolve‘un çarpıcı özelliği, kuşkusuz, çıkarılabilir üst paneller sayesinde şekil değiştirme kabiliyeti. Uygulamada, Strix Evolve, ergonomik bir sağ elini kullanan, ergonomik sol elini kullanan veya çift-elli bir fareyi isteyip istemediğinize özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabildiği anlamına gelir; Strix Evolve sizlere en iyi deneyimi yaşatmak amacıyla gerçekten harika bir iş çıkartmışlar ortaya. Peki bu mouse bu kadar paraya değer mi? Gelin hep birlikte detaylı incelememizle bu soruyu cevaplayalım.-

Tasarım

ASUS ROG Strix Evolve RGB ışıklandırmaya sahip bir oyuncu faresidir. Asus’un Republic of Games (ROG) mouseları gerçekten çok hoşuma gidiyor. Tasarımı olsun, performansı olsun gerçekten dört dörtlük mouselar var. Asus ROG Strix Evolve, koyu gri renkte , 125 x 65 x 41mm ölçülere sahip bir oyuncu faresi.

ASUS ROG Strix Evolve Review 4-oyunpatMouse kutusunun tasarımı olduklça şık ve açılabilir kapağı sayesinde kutu içerisinde fare oldukça asil duruyor.  Kutunun içinde ASUS ROG etiketi, kullanıcı belgeleri ve değiştirilebilir iki panel içeriyor. ASUS ROG Strix Evolve’un ağrılığı da dikkat çekici. Kablo da dahil olmak üzere 128 gram ağırlığındaki fare oldukça hafif. Kabloyu dahil etmez isek, bu değer 100 grama kadar düşüyor.ASUS ROG Strix Evolve Review 8-oyunpatAsus ROG Strix Evolve İnceleme 6 Oyunpat scaled-oyunpat

Farenin yanlarına baktığımızda, iki yan düğmenin yanı sıra (tutunmaya yardımcı olmak için) bazı dokulu lastiklere sahip oldukları için her ikisi de aynıdır. Farenin altında iki plastik panel arasında da yukarı doğru uzanan küçük bir LED şeridi bulunuyor.

Sonları fare üstünde değiştirmek, elbette sol ve sağ düğmelere, dokulu kaydırma tekerleğine ve bir DPI değiştirme düğmesine sahiptir.  Fareyi çevirirken, Strix Evolve’un dört PTFE kayma pedi görülebilirken, optik sensör – PMW 3330 – da burada konumlandırılmış durumda.

Şimdi, geriye kalan tek şey, farenin değiştirilebilir panellerine ve Strix Evolve’un şeklini nasıl değiştirdiklerine bakmaktır.

Yukarıda her iki taraflı şekilleri (soldaki yüksek profilli, sağdaki düşük profilli) görebiliriz ve farklar kesinlikle gözle görülebilir düzeyde. Strix Evolve, ergonomik sağ elini kullanan şekli (üstte, solda) ve ergonomik sol elle şekli (üstte, sağda) alacak şekilde de ayarlanabilir. Panelleri üzerinden değiştirmek de oldukça kolay.

Teknik Özellikler

Fare Boyutu 125 x 65 x 41 mm
Fare Ağırlığı Kablosuz 100 gram
DPI 7200
RGB Var
Renk Koyu Gri
Kablo Durumu Kablolu
İzlenme Lazer
İşletim Sistemi Desteği Windows 7, Windows8.1, Windows10
Makro Kaydı Var

Performans

Bir oyun faresinin test edilmesi zor değildir, ancak çoğunlukla öznel bir durumdur; bir anlamda kafa dişlilerinin test edilmesine benzer. Buna göre, fare mükemmel değildir ve karar genelde kişisel tercihlere bağlıdır.ASUS ROG Strix Evolve Review 5-oyunpatAsus ROG Strix Evolve İnceleme 7 Oyunpat scaled-oyunpat

ASUS ROG Strix Evolve, kullanıcının isteğine göre biçimini değiştirme yeteneği etrafında dönen özelliklere sahip çok yönlü bir fare. Bu basit bir özellik, ancak bundan daha güçlü bir özellik – stilleri ihtiyaçlarınıza göre daha iyi bir şekilde eşleştirmenizi sağlar.

Sensör performansı genelde Pixart PMW-3330’ün durumunun etrafındadır; temelde fare performansa geldiğinde orta sınıf bir rakip olduğunu söylüyor. Beni rahatsız eden oy verme performansı, bir sonraki bellenim güncellemesinde iyileştirilmesi gerekiyor.

Basitçe söylemek gerekirse, paneller farenizin nasıl hissetmek istediğinizi fazlasıyla kontrol etmenizi sağlar. Tüm farklı konfigürasyonları test ettim ve sağ elini kullanarak ergonomik sağ elini tercih ettim, fakat her iki taraflı şekiller de çok rahattı. Eminim bu özellik solcular için de caziptir çünkü sol elle kullanılan kişilere özel olarak tasarlanmış fareler çok az.

Genel olarak, bu oldukça basit bir özelliktir, ancak durdurup merak ettiğiniz şeylerden biridir, “Neden daha önce kimse bunu düşünmüyordu?” Her durumda, nasıl çalıştığını çok seviyorum ve 4 farklı seçim çokluğu da gerçekten çok büyük bir artı.

Yazılım

Strix Evolve’u test etmek için, bir hafta boyunca günlük sürücülerim olarak kullandım. Bu süre zarfında, birkaç oyun oynadım ve tabii ki internette dolaştım.

Mouse’un yazılımı, ROG Armory olarak adlandırılan kaliteli bir program.

Birkaç kez şimdi ROG Armory kullandım ve deneyim kesinlikle pozitif – iyi düzenlenmiş ve tüm önemli bitleri (DPI aşamaları, aydınlatma, makrolar vb.) Içeriyor. Benim tek gerçek şikayetim, DPI’ın sadece iki kademeden yapılması & ayarlanması. Bu küçük bir nokta olsa bile daha fazla seçenek olması gerektiği düşüncesindeyim.

RGB aydınlatmasının oldukça kaliteli ve basit olduğunu belirtmek isterim. ROG Armory yazılımı ile kontrol edilir (başka Aura uyumlu ürünleriniz yoksa ve bu şekilde kontrol ediyorsanız) ve kullanıcılar statik, solunum, renk döngüsü veya reaktif efektler arasından seçim yapabilirler.

Oyunpat, Türkiye’nin önde gelen oyun içerik platformlarından biridir. Temelinde, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri, testleri, listeleri, sistem gereksinimleri başta olmak üzere çeşitli oyun içerikleri üreten bir içerik sitesiyiz. Fakat, Türkiye’nin en prestijli oyun forumu ve bunun yanı sıra Vadi, Sözlük, Hata gibi çeşitli platformları da içinde barındıran, oyuncu dostu bir platformdur.

Daha Fazla İçerik
Sniper Ghost Warrior Contracts 2
Sniper Ghost Warrior Contracts 2’nin PS5 sürümünün çıkışı ertelendi