Asus ROG Claymore Core

Son güncelleme:

Yepyeni bir donanım incelemesiyle daha karşı karşıyayız. Asus ROG’un oldukça şık ve bir o kadar da kaliteli bir klavyesini inceleyeceğiz. Bu incelememizin konuğu Asus ROG’un modüler mekanik klavyesi Claymore Core.

ASUS ROG Claymore, cephesinde ürünün genişçe bir fotoğrafı yer alırken kutunun arkasında ise klavye hakkında birkaç önemli özellik vurgulanmış durumda. Ürün, ince yapılı bir kutu ile gelmekte. İçinde, klavyenin güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için her türlü özen gösterildiğini görmek güzel. Ayrıca kutunun içinden klavye için bir kadife taşıma çantası çıkmakta. Klavyenizi başka yerlere sık sık götürüyorsanız, bu çanta sizin için bi’ hayli kullanışlı olacak.

CL02-oyunpatAsus ROG’dan “Welcome to Republic” tebrik kartının yanı sıra hızlı başlangıç ​​kılavuzu da bulunmaktadır. Son olarak, PC kasanıza yapıştırmak istiyorsanız, iki adet küçük çıkartmanın da kutuda bulunduğunu belirtelim. Kutu ile ilgili detaylı bilgiyi verdiğimize göre, gelin Asus ROG Claymore Core’a daha yakından bakalım.

Asus ROG Claymore Core

Tasarım

Klavye minimalist bir tasarım yaklaşımı benimsiyor. Üst panoları konut dışında oturan siyah bir desen ile süslenmiş. Üst kısımı yuva dolu bir metalle kaplanan klavye, mayalardan esinlenen gravürlerle şekillendirilmiş. Yani, açıkçası bu tarz küçük, sade ve şık klavyeler benim hep ilgimi çekmiştir. Klavyenin arka kısmı ise bana yarasayı andıran şekilde plastikten imal edilmiş.

Standart ortam tuşlarına ek olarak, klavye aydınlatmasının hızlı bir şekilde ayarlanması için çok sayıda işlev tuşunu barındıran klavyenin ışıklandırmalarla çok hoş gözüktüğünü söyleyebilirim. Klavyeyi uygun şekilde ilerletmek için keskin kenarlar kullanır ve açılı klavye kullanımı için sıkı bir tıklama ile açılan iki plastik ayağı bulunmakta. Ayrıca plastik arka kısımda Kablonun geçmesi için bir kesik vardır. ASUS’u, kullanmayı tercih edenler için takılabilir bir tane (özellikle bu fiyata) bilek desteği içerdiğini görmek isterdim. Klavye toplamda kablo dışında 770G ağırlığında.

Aslında tasarım konusunda göze çarpan en önemli detay, numerik tuş takımının olmaması. Evet, Claymore Core’da herhangi bir numerik tuş takımı bulunmuyor. Ancak ekstra olarak siz bu tuş takımını alabiliyor, klavyenin sağına veya soluna takabiliyorsunuz. Klavyenin sağda ve solda olmak üzere 2 adet bölümü bulunuyor. Bu bölümlere bu numerik tuş takımını takabiliyorsunuz. Numerik tuş takımını daha sonraki bir tarihte alma gibi bir fırsatınız da mevcut oluyor bu şekilde. Şahsen, küçük klavyelere alışkınım ve tuş takımı takılı kullanmadım. Ancak arzu edersem tuş takımını takabileceğimi bilmek oldukça güzel.

Teknik Özellikler

ROG Claymore ROG Claymore Core
Switchler Cherry MX RGB

(Black, Blue, Red, Brown)

Cherry MX RGB

(Black, Blue, Red, Brown)

Bağlantı USB 2.0 USB 2.0
Aura Aydınlatma Per-key Aura RGB LEDs Per-key Aura RGB LEDs
Anti-Ghosting N-key rollover N-key rollover
Polling Rate 1000 Hz 1000 Hz
Makro Tuşlar Tüm tuşlar makro atamasına uygun  Tüm tuşlar makro atamasına uygun
Makro Kaydı On-the-fly recording support On-the-fly recording support
Kablo 1.8m örgülü elyaf kablo 1.8m örgülü elyaf kablo
Boyut 450 x 145 x 45 mm 360 x 145 x 45 mm
Ağırlık 943g (kablo dışında) 770g (kablo dışında)
Desteklenen İşletim Sistemi   Windows 10, Windows 8.1, Windows7 Windows 10, Windows 8.1, Windows7

CL09-oyunpat

Kutuda ne var?

  • 2 ASUS ROG çıkartması
  • Micro USB 1.8m örgülü kablo
  • Klavye Taşıma / Koruyucu Kılıf
  • Asus Rog Claymore Core
  • Kullanım Kılavuzları

Kablo

Birçok şirket, oyuncu klavyelerinde bağlantı türünü kablolu tercih etmekte. ASUS bu durumda, kullanıcıların istedikleri takdirde tercihlerine göre değiştirebilecekleri, daha geleneksel, takılıp çıkarılabilir bir mikro USB kablosunu bizlere sunuyor. Bu, ürün zarar görürse veya 1,8 m’den daha uzun bir kablo gerektiriyorsa maliyeti düşürür. Kılavuz raylar, hoş bir dokunuş olan klavyeye kolay bağlantı sağlar ve kabloyu karanlık bir ortamda takmaya çalışırken hayal kırıklığını en aza indirebilir. Nasıl yani, neyden bahsediyorum? Asus ROG Claymore Core’un kablosu normal bildiğimiz düz kablolardan değil. USB’nin raylı yapısı sayesinde kablo takma işlemleriniz bir hayli hızlanıyor.

Kablonun kendisine gelince, kendini iyi hissettiren ve güzel görünen siyah örgülü bir kablo. Peki, sağlam mı? Fazlasıyla.

Yazılım

Donanım şirketlerinin, donanımları için sağladıkları yazılımlar konusunda uzun bir yol kat edeceğine inanıyoruz ve ASUS bu kural için bir istisna değildir. Kimileri ASUS’un bu kurala bir istisna olduğunu şiddetle savunuyor fakat ne yazıktır ki öyle değil. Hadi, gelin ROG’un yazılım tekliflerine şöyle bir göz atalım; ROG Armory, AURA ve Keybot 2 (bir klavye için 3 program… $ @ # $ $).

Klavyenin yazılımı hakkında konuşacak olursak, Claymore Core ROG Armoury kullanmakta. ROG Armoury’den makrolar atamak, oyun modunu açıp kapatmak, ışıklandırmaları değiştirmek ya da farklı türlerde kullanıcı profilleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz bu farklı türlerdeki kullanıcı profillerini, klavye kendisi de hafızasına kaydettiğini belirtelim.

ASUS keybot, kullanıcılara doğru anakartla birlikte kullanıldığında sizlere büyük bir kolaylık sağlar. Ufak bir ayarla klavyenizi, ana işlemci 2 özellikli anakartlarını hem cpu hem de ram’da overclock yapmak, doğrudan bios’larda başlatmak ve bilgisayarlarında düğmesine tıklamak zorunda kalmadan başlatmak için kullanabilirsiniz. Bu, benim gibi bilgisayarlarını masalarının altında tutan ve sık sık basmak yerine eğilmek yerine açma düğmesine basmak isteyen insanlar için efsane bir şey. Tabi bu ayarlamaları ne yazıktır ki ROG Armoury üzerinden yapamamaktayız.

Şimdi gelelim bir diğer yazılıma: ASUS Aura. Kafanız karıştıysa kusura bakmayın fakat ben de farklı bir durumda değilim. ASUS Aura, tüm bileşenlerinizi ve çevre birimlerinizi RGB aydınlatmasıyla sorunsuz bir şekilde senkronize eden bir yazılım. Eğer bütün bileşenlerinizin aydınlatmasının senkronize bir şekilde olmasını istiyorsanız, ROG Armoury, ASUS Keybot’un yanı sıra birde ASUS Aura yazılımını kullanmanız gerekmekte.

ASUS’un bu yazılımları nasıl birleştireceğini, tek bir yazılım ile bizlere sunacağını görmeyi gerçekten büyük bir heyecanla beklemekteyim. ASUS’un artık ürüne özel yazılım yazmaktansa, bu mevcut yazılımları bir düzen haline getirip, tek bir yazılım altında sunması gerektiği düşüncesindeyim.

Oyunpat, Türkiye’nin önde gelen oyun içerik platformlarından biridir. Temelinde, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri, testleri, listeleri, sistem gereksinimleri başta olmak üzere çeşitli oyun içerikleri üreten bir içerik sitesiyiz. Fakat, Türkiye’nin en prestijli oyun forumu ve bunun yanı sıra Vadi, Sözlük, Hata gibi çeşitli platformları da içinde barındıran, oyuncu dostu bir platformdur.

Daha Fazla İçerik
Among Us
Among Us, Epic Games’te ücretsiz oldu